Watykan: rozpoczął się Jubileusz Wolontariuszy

Watykan: rozpoczął się Jubileusz Wolontariuszy
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
KAI/ ed

W Rzymie 2 września rozpoczęły się obchody Jubileuszu Wolontariuszy i Pracowników Dzieł Miłosierdzia, których punktem kulminacyjnym będzie kanonizacja 4 bm. ich wielkiego wzoru, jakim była bł. Matka Teresa z Kalkuty.

Dziś i jutro po południu uczestnicy adorują Najświętszy Sakrament i przystępują do spowiedzi w trzech rzymskich świątyniach "jubileuszowych" położonych nie opodal Watykanu. Są to kościoły: Najświętszego Zbawiciela (San Salvatore) in Lauro, św. Jana Chrzciciela Florentyńczyków (dei Fiorentini) i Najświętszej Maryi Panny in Vallicella, czyli "Chiesa Nuova".

Jest też przewidziana trasa "Śladami świętych i błogosławionych miłosierdzia". Idąc nią, odwiedza się siedem świątyń w centrum Wiecznego Miasta i oddaje w nich hołd tyluż czczonym przez Kościół ludziom, którzy służyli dziełom miłosierdzia. Są wśród nich święci: Brygida Szwedzka, Wincenty Pallotti, Franciszka Rzymianka, Alojzy Gonzaga i Kamil de Lellis.

Ponadto w parku przy Zamku Anioła otwarły swe stoiska różne stowarzyszenia charytatywne, odwołano natomiast planowany na sobotni wieczór program rozrywkowy w związku z niedawnym trzęsieniem ziemi w środkowych Włoszech. Jest to znak solidarności z ofiarami, ich rodzinami i licznymi wolontariuszami zaangażowanymi w posługę na terenach dotkniętych tą tragedią.

Jutro z uczestnikami Jubileuszu spotka się na Placu św. Piotra papież. Jego katechezę poprzedzą świadectwa z całego świata. Mówić będą m.in. policjanci, którzy w zniszczonej trzęsieniem ziemi Pescarze del Tronto wyciągnęli po 16 godzinach spod gruzów 4-letnią dziewczynkę, a także uchodźca z dotkniętej wojną Syrii i palestyńska wolontariuszka katolicka z Betlejem. Wystąpią też liczni artyści.

W poniedziałek 5 września przypadnie 19. rocznica śmierci założycielki Misjonarek Miłości i jej pierwsze po zaliczeniu w poczet świętych wspomnienie liturgiczne. O 10.00 rano kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin będzie przewodniczył na Placu św. Piotra Mszy dziękczynnej za kanonizację. Po południu będzie można uczcić relikwie nowej świętej w Bazylice Laterańskiej, a 7 i 8 bm. w kościele św. Grzegorza na Monte Celio. Przy tej świątyni będzie też można zwiedzić pokój, w którym zatrzymywała się Matka Teresa, kiedy odwiedzała Rzym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: rozpoczął się Jubileusz Wolontariuszy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.