Watykan: rozwiązano jedną z zagadek pałacu papieża

Watykan: rozwiązano jedną z zagadek pałacu papieża
(fot. shutterstock.com / CNA)
CNA / az / kw

Dwa dzieła namalowane przez renesansowego artystę, Rafaela, zostały na nowo zidentyfikowane po tym, jak eksperci dokonali renowacji słynnych fresków znajdujących się w Pałacu Apostolskim w Watykanie.

Wskazówką dla rozwiązania zagadki były źródła pochodzące z XVI wieku. Mówiły one, że Rafael faktycznie namalował dwie postaci w sali Konstantyna w Pałacu Apostolskim. W owych źródłach zostały opisane jako: "postaci o wiele lepszej jakości niż te, które je otaczają".

DEON.PL POLECA

W procesie konserwacji, który rozpoczął się w 2015 roku, specjaliści oczyścili dzieła i usunęli efekty będące pozostałością po renowacjach wykonywanych w poprzednich stuleciach. To wówczas odkryto, że Rafael namalował dwie postaci kobiece będące alegoriami cnót: przyjaźni i sprawiedliwości.

Sala Konstantyna miała służyć jako miejsce przyjmowania znamienitych gości w Pałacu Apostolskim. Na jej ścianach przedstawione zostało całe życie Konstantyna Wielkiego, pierwszego cesarza rzymskiego, który przyjął chrzest.

Jeden z fresków o tytule "wizja Krzyża" ilustruje kluczowe wydarzenie w życiu Konstantyna, które doprowadziło go do nawrócenia na chrześcijaństwo podczas bitwy. Na fresku możemy zobaczyć Konstantyna znajdującego się w obozie wojskowym. Wpatruje się on w niebo, na którym widnieje krzyż, a przy nim słowa napisane po grecku "Pod tym znakiem zwyciężaj".

Po jednej stronie tego fresku znajduje się kobieta ilustrująca Przyjaźń. Ma ona na sobie niebieską suknię i jest umiejscowiona po lewej stronie Św. Klemensa I, papieża kierującego Kościołem w pierwszym wieku.

Druga postać - Sprawiedliwość - znajduje się po prawej stronie fresku przedstawiającej bitwę Konstantyna ze swym szwagrem Maksencjuszem przy moście Mulwijskim. Kobieta dźwiga w swoich dłoniach wagę, na którą spogląda.

Rafael pracując na zlecenie Juliusza II, wykonał projekt hali Konstantyna jeszcze przed swoja śmiercią w 1520 roku. Ukończenie większości fresków pozostawił swoim uczniom.
"Kontynuowali korzystając z tradycyjnej metody malarskiej i pozostawili tylko te dwie postaci, autografy mistrza" Jak mówi Arnold Nesselrath, historyk, działający dla Muzeum w Watykanie.

W Pałacu Watykańskim znajdują się jeszcze trzy pomieszczenia tzw. Stanze Rafaela, w których można znaleźć dzieła artysty m.in. jego słynny fresk "Szkoła Ateńska". Może je zobaczyć każdy ze zwiedzających Watykańskie muzea.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Meinrad Dufner, Anselm Grün OSB

Jeżeli chcesz poznać Boga, poznaj najpierw samego siebie
Ewagriusz z Pontu

Dwaj mistrzowie duchowości benedyktyńskiej zapraszają do wyruszenia w drogę pokory, do zobaczenia i zaakceptowania własnych ograniczeń oraz słabości. Paradoksalnie to one, a nie...

Skomentuj artykuł

Watykan: rozwiązano jedną z zagadek pałacu papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.