Watykan. Rozpoczyna się projekt oceny pracowników

Watykan. Rozpoczyna się projekt oceny pracowników
Fot. depositphotos.com
4 miesiące temu
KAI / kb

W Watykanie rozpoczął się „projekt pilotażowy" oceny personelu i globalnej analizy poziomu „operatywności, kompetencji i postawy" pracowników. Jest to inicjatywa Sekretariatu ds. Ekonomiczny.

Projekt, wśród którego celów znajduje się „pozytywna mobilność" w Kurii, obejmuje najpierw niektóre urzędy, a następnie wszystkie inne jednostki.

Każdy pracownik, przy pomocy bardzo szczegółowego formularza, zostanie poddany ocenie obejmującej kategorie wydajności i metodyczności („operatywności”), konkretnego przygotowania („kompetencja”) oraz postawy w miejscu pracy i relacji ze współpracownikami i innymi kontaktami („zachowanie”).

Skala oceny - a także samooceny osoby zainteresowanej - przewiduje dla każdego obszaru punktację od 1 do 5, w zakresie od „niedostateczny”, „może się poprawić”, Odpowiedni” do „dobry” i „doskonały”. Następnie arkusz Excel oblicza częściowy wynik dla każdej kategorii i ostateczny wynik ogólny, ponownie od 1 do 5.

„Postęp reformy Kurii Rzymskiej w ostatnich latach - pisze ks. Guerrero Alves w liście wysłanym do szefów dykasterii, doprowadził do innowacji struktur, działań i pracy". W wielu sektorach pojawiło się zapotrzebowanie na nowe kompetencje, a jednocześnie personel Kurii Rzymskiej pracował nad dostosowaniem się do nowych wymagań nowej organizacji”. W świetle tych przemian - kontynuuje hiszpański jezuita wielu instytucjom przekazano już konieczność jak najlepszego wykorzystania posiadanych zasobów, stworzenia nowych szans i sprzyjania formacji technicznej i zawodowej”.

Jednocześnie „przekazano również konieczność bardziej szczegółowego określenia cech każdego z zasobów, aby zapewnić stworzenie skutecznej organizacji, która odpowiada rzeczywistym potrzebom Kurii Rzymskiej”. W tym celu -wyjaśnia prefekt Sekretariatu ds. Ekonomicznych „niezbędne jest uzyskanie ogólnej wizji poziomu operatywności, kompetencji i zachowania personelu w służbie”.

Z tego powodu „Sekretariat ds. Ekonomicznych, za pośrednictwem Biura Kadr, opracował projekt pilotażowy dotyczący oceny personelu i sporządził 'formularz oceny pracownika i samooceny', wraz z 'wytycznymi dotyczącymi oceny zasobów' i 'przewodnikiem do wypełniania formularza oceny zasobów'". „Projekt - podkreślił ks. Guerrero Alves - obejmuje, na zasadzie eksperymentu, początkowo tylko niektóre urzędy należące do niektórych instytucji Kurii Rzymskiej.

Po otrzymaniu informacji zwrotnej na temat wyników fazy pilotażowej - dodaje - zostaną nią objęte wszystkie instytucje Kurii, w celu stworzenia globalnej wizji zasobów Stolicy Apostolskiej, oceny mocnych stron i wskazania aspektów każdego z zasobów, które wymagają poprawy, oraz zainicjowania pozytywnej mobilności między różnymi instytucjami Kurii.

Wiadomość o projekcie oceny tych zasobów nie mogła nie wzbudzić początkowego zakłopotania wśród około 3 tys. pracowników Stolicy Apostolskiej, którzy przez lata doświadczali zamrożenia awansów i nadgodzin, a ostatnio - z powodu kryzysu gospodarczego zaostrzonego przez pandemię - zostali również dotknięci zamrożeniem premii za staż pracy, co pociąga za sobą odpowiednie obniżki płac. Istnieje pewien sceptycyzm co do potrzeby oceny własnych umiejętności i „zachowań”, pojawia się też pytanie, co będzie w sytuacji, gdy wystąpi duża rozbieżność między samooceną pracownika a oceną jego przełożonego – dodaje ANSA.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magdalena Wolińska-Riedi
39,99 zł

Magdalena Wolińska-Riedi, jako jedna z nielicznych kobiet, mieszkała za Spiżową Bramą przez prawie 20 lat. Teraz rozmawia z innymi świeckimi pracownikami i mieszkańcami Watykanu, którzy jeszcze nigdy nie opowiadali o swoich przeżyciach. I choć o...

Skomentuj artykuł

Watykan. Rozpoczyna się projekt oceny pracowników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.