Watykan: troska o oceany warunkiem integralnego rozwoju człowieka

Watykan: troska o oceany warunkiem integralnego rozwoju człowieka
(fot. Joseph Barrientos / Unsplash)
Krzysztof Ołdakowski SJ / KAI / kk

W ramach publicznych debat dotyczących wartości wody pod hasłem: „Woda źródłem życia”, organizowanych przez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, dzisiaj odbywa się spotkanie na temat ochrony oceanów.

Kończy ono pięciodniowy cykl interdyscyplinarnych webinarów, które zgromadziły ekspertów z różnych dyscyplin naukowych, przedstawicieli Kościoła oraz różnych organów zarządzających gospodarką wodną.

W trakcie trwania debat wielokrotnie pojawiał się temat związku między wodą a rozwojem społecznym, aby przekazać wszystkim przesłanie nadziei i odpowiedzialności, inspirowane „cnotą odnowy wody”, jak stwierdza opublikowany w ubiegłym roku przez dykasterię dokument: „Woda źródłem życia” (Aqua fons vitae).

Antonio Di Natale z „Acquario Genova” uważa, działalność człowieka w wielu przypadkach ma negatywny wpływ na wodę i należy przeprogramować obecne modele rozwoju. „Ekologia integralna oznacza troskę o całe środowisko, w tym przypadku o morza i oceany ze wszystkimi ich elementami: fizycznymi, biologicznymi oraz naturalnymi, w tym również samym człowiekiem. Dla człowieka ocean jest źródłem przetrwania od zawsze. Oceany pokrywają 71 proc. powierzchni planety, a ich wody są ze sobą połączone. Oceany mają ogromny wpływ na klimat i zmiany klimatyczne, a widzimy to na przykładzie nagromadzenia ekstremalnych zdarzeń, które występują również na lądzie. Woda oceaniczna wpływa na wodę słodką na kontynentach poprzez opady i burze. Woda stanowi źródło życia. Jest źródłem życia dla wszystkich żywych istot” - podkreśla Di Natale.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Skomentuj artykuł

Watykan: troska o oceany warunkiem integralnego rozwoju człowieka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.