Watykan ukarał noblistę biskupa Ximenesa Belo za nadużycia seksualne

Watykan ukarał noblistę biskupa Ximenesa Belo za nadużycia seksualne
Bazylika św. Piotra w Watykanie / Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1996 roku biskup Carlos Filipe Ximenes Belo został ukarany przez Stolice Apostolską “za ciężkie przestępstwa”, których hierarcha miał się dopuszczać w latach 90. XX wieku - poinformował w telewizji Timoru Wschodniego RTTL przedstawiciel Watykanu w tym kraju ksiądz prałat Marco Sprizzi. Zarzuty w tej sprawie dotyczyły nadużyć seksualnych wobec nieletnich.

Watykan ukarał noblistę

Zarówno RTTL, jak i Radio Observador z Portugalii, gdzie obecnie przebywa bp Ximenes Belo, twierdzą, że na duchownym ciążą zarzuty związane z wykorzystywaniem seksualnym młodych chłopców w Timorze Wschodnim. Sprawę tą opisał we wrześniu jako pierwszy holenderski tygodnik “De Groene Amsterdammer”.

W rozmowie z RTTL ks. Sprizzi powiedział, że Stolica Apostolska “nałożyła karę na biskupa Ximenesa Belo w związku z ciężkimi przestępstwami, których się dopuścił”. Wezwał katolików z Timoru Wschodniego, aby zaakceptowali ukaranie pochodzącego z tego kraju duchownego.

- To nie jest oskarżenie, ale decyzja (…), kara - powiedział ks. Sprizzi, wyjaśniając, że doniesienia o nadużyciach biskupa Ximenesa Belo dotarły do Watykanu w 2019 roku. Dodał, że wówczas też uruchomiono trwające przez rok śledztwo.

Ks. Sprizzi wyjaśnił, że kara nałożona na biskupa polega m.in. na jego izolacji. Dodał, że hierarcha, który w 1996 roku otrzymał Nagrodę Nobla za walkę na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu w Timorze Wschodnim, zaakceptował nałożone na niego sankcje.

Od 2003 roku bp Ximenes Belo przebywa z krótkimi przerwami na terytorium Portugalii, mieszkając w jednym z położonych na północy kraju domów zakonu księży salezjanów. Jego władze pod koniec września poinformowały, że timorski biskup jest w tej wspólnocie rezydentem i nigdy podczas pobytu w Portugalii nie piastował żadnych funkcji.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

Watykan ukarał noblistę biskupa Ximenesa Belo za nadużycia seksualne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.