Portugalia: prokuratura wszczęła dochodzenie w zaledwie 2 proc. zgłoszeń ws. nadużyć w Kościele

Portugalia: prokuratura wszczęła dochodzenie w zaledwie 2 proc. zgłoszeń ws. nadużyć w Kościele
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

Prokuratura generalna w Lizbonie wszczęła dochodzenie w zaledwie 2 proc. przypadków zgłoszeń rzekomych nadużyć seksualnych ze strony ludzi Kościoła - wynika z danych przekazanych przez niezależny organ działający od stycznia w Portugalii.

Według tygodnika „Visão”, na łamach którego publikuje szef tej niezależnej komisji, lizboński psychiatra Pedro Strecht, w sumie do końca lipca do komisji trafiło 365 zgłoszeń dotyczących rzekomych nadużyć seksualnych ze strony ludzi Kościoła. Dotyczyły one zdarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatnich 50 lat.

DEON.PL POLECA
Lizbońska gazeta ujawniła, że prokuraturze generalnej komisja przekazała jedynie 17 spraw, z których trzy zostały już umorzone, a zaledwie siedem stało się przedmiotem dochodzenia.

Z informacji zebranych przez tygodnik „Visão” wynika, że wśród dotychczasowych zgłoszeń przeciwko duchownym figuruje tylko jeden przypadek dotyczący domniemanej pedofilii wobec dwójki dzieci. Zeznający przed komisją świadek, jak ustaliła gazeta, nie ujawnił jednak personaliów dzieci, które rzekomo miały paść ofiarą przemocy na tle seksualnej ze strony duchownego.

Niezależna komisja powstała za przyzwoleniem Portugalskiej Konferencji Biskupiej (CEP), ale wielu hierarchów uważa, że jej praca jest „stronnicza” i „jednostronna”. Opinię taką wyraził m.in. biskup pomocniczy Lizbony Américo Aguiar, wskazując, że dochodzeniem objęto dotychczas jedynie przypadki osób duchownych, pomijając świeckich zatrudnionych w instytucjach podległych Kościołowi.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

Portugalia: prokuratura wszczęła dochodzenie w zaledwie 2 proc. zgłoszeń ws. nadużyć w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.