Abp Grzegorz Ryś: Kościół, który milczy, kompromituje się!

Abp Grzegorz Ryś: Kościół, który milczy, kompromituje się!
Fot. ks. Paweł Kłys / archidiecezja.lodz.pl
KAI / tk

W święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy - Edyty Stein – abp Grzegorz Ryś przypomniał długo niepublikowany list z 1935 roku, który przyszła karmelitanka napisała do papieża Piusa XI, wskazując w nim, co dzieje się w Niemczech i co może dziać się w Kościele i z Kościołem.

Abp Ryś o liście Edyty Stein

- Kościół, który milczy kompromituje się! Kościół będzie tak samo prześladowany, jak są prześladowani Żydzi - mówił metropolita łódzki, cytując Edith Stein.

- Ten list Edyty jest pełny Ducha Świętego i pokazuje jak jest dalekowzroczna i widzi pewne procesy nie tylko po wierzchu. Ona, niedawna konwertytka na katolicyzm, mówi papieżowi, że antysemityzm jest obelgą wobec Człowieczeństwa naszego Pana Jezusa Chrystusa, Jego Matki i apostołów. Kto jest antysemitą, obraża Jezusa Chrystusa, który jest Żydem.

- To jest obelga zadana Człowieczeństwu Jezusa Chrystusa i Jego Matce, i apostołom. Jest propaganda, która mówi, że Żydzi nie będą zabijani, ale jeśli jest społeczny bojkot, to są zabijani społecznie, zabijani jako członkowie państwa i konkretnej wspólnoty ludzkiej – podkreślił duchowny.

Wskazując na list świętej karmelitanki metropolita łódzki podał jej dwie diagnozy dotyczące Kościoła. Pierwsza to: Kościół, który milczy kompromituje się, a druga: Kościół będzie tak samo prześladowany, tak jak są prześladowani Żydzi. Być może i dziś już jest prześladowany, ale widzi to ktoś, kto ma wzrok wystarczająco przenikliwy – dodaje w swym liście św. Teresa - podkreślił metropolita łódzki.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

Abp Grzegorz Ryś: Kościół, który milczy, kompromituje się!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.