Bp Marek Mendyk zwrócił się do władz kościelnych o wyjaśnienie sprawy dot. oskarżeń o molestowanie

Bp Marek Mendyk zwrócił się do władz kościelnych o wyjaśnienie sprawy dot. oskarżeń o molestowanie
Fot. DobaTV / YouTube.com
PAP / tk

Biskup świdnicki Marek Mendyk zwrócił się do Metropolity Wrocławskiego o podjęcie działań, mających na celu zbadanie i wyjaśnienie sprawy dot. oskarżeń go o molestowanie. To pokłosie wywiadu udzielonego „Newsweekowi” przez b. kleryka Andrzeja Pogorzelskiego.

W wywiadzie udzielonym „Newsweekowi” były kleryk Andrzej Pogorzelski powiedział, że w wieku ośmiu lat był molestowany przez ówczesnego księdza z Głuszycy Marka Mendyka (dziś biskupa świdnickiego).

DEON.PL POLECA

- Przyjechał do mnie z ostatnim namaszczeniem. Byliśmy sami w sali szpitalnej. Pytał mnie o różne rzeczy, o to, jak się czuję, czego się boję. W końcu złapał moją rękę w swoją i przysunął mi do majtek. Zaczął mnie dotykać. Pamiętam, że się zawstydziłem, schowałem głowę w poduszkę, a on mówił, że było źle, bardzo źle, ale będzie dobrze. Teraz będzie już dobrze, ale muszę być dobrym chłopcem i wszystko zatrzymać dla siebie, bo to może wrócić – powiedział w wywiadzie Pogorzelski.

"Zarzut molestowania jest nieprawdą"

W poniedziałek w wydanym oświadczeniu bp Mendyk oświadczył „z całą stanowczością, że (…) zarzut molestowania jest nieprawdą”. „Nie godzę się, aby kłamstwa, pomówienia formułowane pod moim adresem były także powielane przez inne media. Całą sprawę przekazuję odpowiednim prawnikom, a od Pana, który – być może pod wpływem innych – formułował takie oskarżenia, żądam publicznego przeproszenia” – napisał biskup w oświadczeniu opublikowanym na stronie diecezji świdnickiej.

We wtorek bp Mendyk wydał kolejny komunikat. „W związku z kierowanym wobec mnie publicznym oskarżeniem, zwróciłem się dziś do Metropolity Wrocławskiego z pisemną prośbą o podjęcie przewidzianych prawem kanonicznym działań, mających na celu zbadanie i wyjaśnienie sprawy. Poinformowałem o tym także Nuncjaturę Apostolską w Polsce” – napisał biskup świdnicki.

Duchowny ponownie oświadczył, że formułowany wobec niego zarzut jest nieprawdą. „Równocześnie deklaruję pełną gotowość współpracy z władzami kościelnymi oraz organami państwowymi w celu wyjaśnienia zarzutu” – zapewnił.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

Bp Marek Mendyk zwrócił się do władz kościelnych o wyjaśnienie sprawy dot. oskarżeń o molestowanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.