Watykan: wizyta zwierzchnika lefebrystów

Radio Watykańskie

"Stolica Apostolska poprosiła przełożonego generalnego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X o wyjaśnienie jego stanowiska, aby można było przezwyciężyć obecne podziały, jak tego sobie życzy Benedykt XVI" - czytamy w watykańskim komunikacie po dzisiejszym spotkaniu prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Williama Levady z bp. Benardem Fallay’em. Trwało ono dwie godziny. "Ożywiała je troska, by uniknąć rozłamu w Kościele, którego skutki mogłyby być bolesne i trudne do przewidzenia" - stwierdza komunikat.

W styczniu do Watykanu dotarła odpowiedź bractwa na tzw. preambułę doktrynalną, w której podane zostały niektóre zasady doktrynalne oraz kryteria interpretacji nauki katolickiej niezbędne, by zapewnić wierność nauczaniu Kościoła. Jej przyjęcie zostało przedstawione jako warunek pełnego pojednania bractwa ze Stolicą Apostolską. Odpowiedź lefebrystów została poddana ocenie Kongregacji Nauki Wiary oraz Benedykta XVI. Uznano ją za niewystarczającą, aby można było przezwyciężyć problemy doktrynalne, które leżą u podstaw podziałów między Stolicą Apostolską i Bractwem. Stąd prośba o dalsze wyjaśnienia. Założone przez abp. Marcela Lefebvre’a Bractwo ma na to czas do 15 kwietnia - sprecyzował ks. Federico Lombardi SJ.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan: wizyta zwierzchnika lefebrystów
Komentarze (2)
A
Ajja
17 marca 2012, 09:56
Jazmig, sądzę, że trochę nadinterpretujesz motywacje arcybiskupa. To nie Asyż był bezpośrednią przyczyną konsekracji biskupich, a to, że abp Lefebvre zbliżał się do końca swej ziemskiej wędrówki a strona watykańska odrzucała kolejne terminy konsekracji biskupa proponowane przez założyciela FSSPX. Arcybiskup przeczuwał, że Rzym przeciąga sprawę czekając na jego śmierć, w nadziei, że wtedy problem z upartymi tradycjonalistami sam się rozwiąże. Kolejne propozycje kandydatur przyszłego biskupa też odrzucano.
jazmig jazmig
16 marca 2012, 20:04
 Jestem w trakcie czytania bigrafii abp. Lefebvee, w której przy okazji omawia się właśnie różnice doktrynalne i przyznam uczciwie, że w większości wypadków są one do uzgodnienia poza jedną: wmawiania wiernym, że inne religie niż katolicka mogą prowadzić do zbawienia i że każda religia ma jakiś pierwiastek Słowa. Spotkanie różnych religii w Asyżu spowodowało, że abp Lefevbre wyświęcił czterech biskupów. Uznał on, ża JPII sprzeniewierzył się Chrystusowi uczestnicząc w ceremoniach religijnych obcych religii. Bóg jest jeden, nie wolno oddawać czci bożkom. Uczestnictwo w ceremoniach innych religii, całowanie Koranu itp. to jest świętokradztwo - takie są fakty i tu lefebryści mająrację.