Watykan za szczepionkami. Papieska komisja prosi rodziców o szczepienie dzieci

Watykan za szczepionkami. Papieska komisja prosi rodziców o szczepienie dzieci
(fot. Artem Bali / Unsplash)
Crux / kk

"Katoliccy rodzice powinni szczepić swoje dzieci dla ich dobra i dobra społeczeństwa" - stwierdziła Papieska Akademia Życia. Podkreśla, że rodzice powinni być pewni, że "użycie szczepionek nie oznacza współpracy z dobrowolną aborcją".

W czerwcu 2017 roku Akademia wydała opinię dotyczącą wątpliwości etycznych co do używania niektórych szczepionek na odrę, różyczkę i ospę wietrzną. Miały one zawierać linie komórkowe pochodzące z dwóch abortowanych w latach 60. płodów.

Sprawa wróciła niedawno, gdy media w USA poinformowały o pozwie skierowanym przeciwko stanowemu departamentowi zdrowia przez katolicką rodzinę z Kentucky. W związku z szerzącą się w regionie ospą, departament nakazał rodzicom potwierdzenie, że ich dzieci są zaszczepione. Po sprzeciwie rodzin z katolickiej szkoły Assumption Academy, w której aż 32 uczniów miało zarazić się niepożądanym wirusem, departament nakazał im pozostanie w domu przez 21 dni. Zdaniem rodziców Jerome’a Kunkela taki nakaz narusza konstytucyjnie daną wolność religijną.

"Jezus nie był szczepiony". Kościół i antyszczepionkowcy >>

Stanowisko Papieskiej Akademii Życia powstało już dwa lata temu po aktualizowaniu go o obecną wiedzę medyczną (poprzednie pochodziło z deklaracji z 2005 roku). Głosi, że linie komórkowe używane w obecnych szczepionkach są bardzo odległe od dawnych i nie nakładają żadnego etycznego obciążenia.

"Techniczna charakterystyka produkcji szczepionek obecnie stosowanych głównie wobec dzieci, prowadzi nas do wykluczenia faktu istotnej moralnie współpracy pomiędzy tymi, którzy ich dziś używają, a praktyką dobrowolnej aborcji" - stanowi Papieska Akademia Życia, którą cytuje portal Crux. Jednocześnie Akademia wzywa do moralnego obowiązku zagwarantowania szczepień w stopniu koniecznym dla bezpieczeństwa innych osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Luis Antonio G. Tagle, Lorenzo Fazzini, Gerolamo Fazzini

Czego potrzebuje Kościół, by sprostać wyzwaniom nowoczesności

Przyjaciele mówią na niego „Chito”. Tym zdrobnieniem posługuje się na swoim koncie na Twitterze. Nie zmieniła tego nawet nominacja kardynalska w 2012 r. 

Luis Antonio Tagle wyróżnia...

Skomentuj artykuł

Watykan za szczepionkami. Papieska komisja prosi rodziców o szczepienie dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.