Watykan zaktualizował regulamin pracy. Mowa o tatuażach, piercingu i ślubach kościelnych

Watykan zaktualizował regulamin pracy. Mowa o tatuażach, piercingu i ślubach kościelnych
Fot. Depositphotos
KAI/dm

Przed zbliżającym się Rokiem Świętym papież Franciszek podpisał zaktualizowany regulamin dotyczący pracowników Fabryki Świętego Piotra. Jest to instytucja działająca przy Stolicy Apostolskiej, której personel odpowiada za zarządzanie, utrzymanie, konserwację i wystrój bazyliki watykańskiej. W regulaminie znalazł się zakaz widocznych tatuaży i piercingu, wymóg bycia praktykującym katolikiem a dla osób w związkach - posiadania ślubu kościelnego.

Watykański dress code

Włoskie media okrzyknęły papieski dokument, który został opublikowany w uroczystość świętych Piotra i Pawła wychodzącym poza firmowy dress code, wezwaniem do przyzwoitości, staranności i odpowiedzialności. Choć Fabryka św. Piotra nie jest częścią Kurii Rzymskiej, to jej pracowników obejmuje wiele wymogów dotyczących nie tylko ich życia zawodowego. W jednym z paragrafów regulaminu czytamy, że personel „zobowiązuje się do przestrzegania zasad wzorowego zachowania religijnego i moralnego, także w życiu prywatnym i rodzinnym, zgodnie z nauczaniem Kościoła”.

Praktykujący katolik bez widocznych tatuaży

Regulamin stanowi, że aby rozpocząć pracę w tej instytucji należy „wyznawać wiarę katolicką i żyć według jej zasad”. Przed podpisaniem umowy o pracę należy dostarczyć m.in. świadectwo chrztu, bierzmowania, a w przypadku osób w związkach małżeńskich - akt ślubu kościelnego. Wymagana jest zaświadczenie o zaangażowaniu religijnym, moralnym i cywilnym wydane przez proboszcza lub innego uprawnionego księdza. Wśród podstawowych zasad wykonywania obowiązków wymieniono uprzejmość oraz szacunek dla miejsca świętego, podczas pełnienia służby.

DEON.PL POLECA

Z szacunku dla godności i miejsca pracy zabronione są widoczne tatuaże oraz elementy body piercingu. Wskazuje się też na konieczność należytej dbałości o służbowy uniform, który nie może być noszony poza godzinami pracy. Wskazano, że pełnienie obowiązków w brudnym lub zaniedbanym stroju może poskutkować odpowiednimi karami. Regulamin stanowi, że zawieszenie w obowiązkach lub zwolnienie z pracy grozi tym m.in. pracownikom, którzy będą przekazywać osobom trzecim informacje o tym, co dzieje się w bazylice i objęte jest zasadą poufności. Bez pozwolenia przełożonych nie mogą też przyjmować obcych osób w miejscu pracy, wynosić oryginalnych dokumentów i fotokopii oraz kopii elektronicznych i innego materiału archiwalnego. Zakazane jest w miejscu pracy otrzymywanie i wysyłanie prywatnej korespondencji oraz przyjmowanie i wykonywanie zleceń z zewnątrz.

Godziny pracy i dni wolne

Opublikowany regulamin pozwala poznać codzienność zawodową pracowników Fabryki św. Piotra. Pracują oni tygodniowo 36 godzin, a wraz z nadgodzinami czas ten nie można przekroczyć 48 godzin. Oprócz 26 dni urlopu i wolnego z okazji obowiązkowych świąt państwowych i kościelnych, cieszą się też dodatkowymi dniami wolnymi od pracy m.in. z okazji rocznicy wyboru Następcy św. Piotra, urodzin papieża i rocznicy powstania Państwa Watykańskiego. Wolne są też trzy ostatnie dni Wielkiego Tygodnia, poniedziałek i wtorek po Wielkiej Nocy, Wigilia Bożego Narodzenia i dwa następujące po nim dni a także ostatni dzień roku. Daje to dodatkowo 15 wolnych dni w roku. Z okazji ślubu przysługuje pracownikom dwutygodniowy płatny urlop, z okazji narodzin dziecka trzy dni urlopu i prawo do sześciu miesięcy pełnopłatnego urlopu macierzyńskiego. Karmiące matki, do drugiego roku życia dziecka, mogą ubiegać się o dwugodzinną redukcję codziennego czasu pracy. Regulamin zapewnia też pracownikom trzynastą pensję, w wysokości miesięcznego podstawowego wynagrodzenia.

Regulaminu Fabryki św. Piotra zaktualizowano przed Jubileuszem 2025 podkreślając, że pracownicy tej instytucji mają bezpośredni kontakt z tysiącami wiernych i turystów przybywających do bazyliki św. Piotra,  a co za tym idzie powinni być jej wizytówką. Chodzi m.in. o tzw. sampietrini, czyli osoby dbające o porządek, ustawienie krzeseł na papieskie celebracje, a także o rzemieślników różnych specjalności, dekoratorów, personel techniczny i konserwatorów dzieł sztuki, którzy zatrudnieni są w tej instytucji sięgającej swymi korzeniami XVI wieku, czyli powstania obecnej bazyliki watykańskiej.

KAI/dm

 

 

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemysław Wysogląd SJ

Poczuj się kochany

Człowiek rozwija się, gdy czuje się kochany. Niestety jednak czasem na skutek różnych bolesnych doświadczeń nie dopuszczamy do siebie prawdy o tym, że jesteśmy warci miłości nie ze względu na to, co...

Skomentuj artykuł

Watykan zaktualizował regulamin pracy. Mowa o tatuażach, piercingu i ślubach kościelnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.