Watykan: zaprezentowano magazyn katolicki dla kobiet

Watykan: zaprezentowano magazyn katolicki dla kobiet
(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

W Watykanie zaprezentowano pierwszy numer ilustrowanego czasopisma katolickiego dla kobiet. Powstał on na gruncie dodatku " Kobieta-Kościół- świat", który od 4 lat ukazywał się raz w miesiącu w watykańskim dzienniku "L’Osservatore Romano".

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin powiedział na konferencji prasowej 3 maja, że nowa publikacja to "owoc dobrego zwyczaju słuchania tego, co mają do powiedzenia kobiety", dodając, że "Kościół wiele straci, nie słuchając głosu kobiet".
Magazyn " Kobieta-Kościół-świat" będzie miał objętość 40 stron i nakład 18—20 tysięcy egzemplarzy. Tematyka poruszana dotychczas zostanie rozszerzona o dział "Kobieta i sztuka" i o sprawy biblijne. Obie rubryki będą prowadziły zakonnice ze znanego z ekumenicznego zaangażowania klasztoru Bose w północnych Włoszech. Przewodnim tematem pierwszego numeru jest "Zwiastowanie Maryi".
Obecny na prezentacji naczelny redaktor "L’Osservatore Romano" Giovanni Maria Vian zapowiedział, że nowe czasopismo będzie finansowane częściowo z reklam poczty włoskiej, a rozsyłane będzie razem z watykańskim dziennikiem. Przypomniał, że do założenia oddzielnego magazynu dla kobiet i tworzonego przez nie zachęcał Benedykt XVI, który uważał, że kobiety powinny być bardziej obecne w mediach.
Redaktor naczelny nowego pisma, włoska historyczka Lucetta Scaraffia podkreśliła, że kobiety patrzą na Kościół nieco inaczej. Wskazała m.in. na rolę świeckich chrześcijanek w tworzeniu nowych wspólnot, np. w Afryce, a także na fakt, że spojrzenie kobiece odbiega często od stanowiska biskupów, np. wtedy, gdy wypowiadali się na tren temat na ubiegłorocznym Synodzie poświęconym rodzinie.
Na pytanie, czy kierowane przez nią pismo będzie zabierało głos w sprawie “społeczeństwa mężczyzn", Scaraffa odpowiedziała żartem, kierując wzrok na siedzącego obok niej sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej: “Musimy być ostrożne". Zapewniła, że będzie miejsce na krytyczne dyskusje, ale prowadzone na zasadzie polemiki a nowe pismo "będzie wysuwało na plan pierwszy przede wszystkim to, co jest pozytywne". Potwierdziła, że już zwróciła się z prośbą o wywiad do papieża Franciszka, ale jeszcze nie otrzymała odpowiedzi.
Dodatek " Kobieta-Kościół-świat" ukazywał się od maja 2012 r. zawsze na początku miesiąca wraz z włoskim wydaniem "L’Osservatore Romano". Edycja angielska dodatku ukazuje się z czasopismem "Catholic Women Speak", a francuska - z "La Vie". Od marca 2015 r. wydawana jest też wersja hiszpańska jako dodatek do czasopisma "Vida nueva".
W marcu br. z dużym zainteresowaniem spotkało się wydanie dodatku z propozycjami zezwolenia na głoszenie kazań przez kobiety. Teolog o. Enzo Bianchi, założyciel i przeor wspólnoty w Bose oraz autor jednego z artykułów, wyjaśnił niedawno na łamach "L’Osservatore Romano", że nie chodzi tu o krytykowanie nauczania Kościoła. On i dwie inne autorki zapytali jedynie o możliwość rewizji obowiązującego zakazu głoszenia kazań przez świeckich.
DEON.PL POLECATworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: zaprezentowano magazyn katolicki dla kobiet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.