Watykański arcybiskup ostrzega: Kościołom wschodnim grozi wymarcie

Watykański arcybiskup ostrzega: Kościołom wschodnim grozi wymarcie
(fot. shutterstock.com)
KAI / sz

- Największym naszym zagrożeniem w najbliższych latach jest wymarcie - nie wiemy, co historia dla nas przygotowuje, ale musimy z pewnością uczynić wszystko, co możliwe, aby uniknąć takiego niebezpieczeństwa - powiedział sekretarz Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. W tym roku owa watykańska dykasteria obchodzi 100-lecie istnienia.

Abp Cyril Vasil’ wskazał jednak, iż wspólnoty różnych obrządków, którymi on i jego współpracownicy mają się opiekować, w całym okresie ostatniego wieku przeżywały trudne chwile. Najpierw społeczności Europy cierpiały prześladowanie ze strony komunistów, a niedługo po upadku zbrodniczego systemu, na Bliskim Wschodzie rozpoczęto walki o władzę oraz niepokoje, do czego doszedł także wzrost muzułmańskiego fundamentalizmu.

DEON.PL POLECAW wyniku podobnych wydarzeń i sytuacji, w ciągu ostatnich 100 lat znacznie zmieniła się geograficzne rozmieszczenie wspólnot Kościołów wschodnich. Wielu katolików tych obrządków przebywa obecnie na całym świecie w wyniku migracji, zwłaszcza na terenach tradycyjnie łacińskich lub protestanckich. Powstają tam ciągle nowe eparchie, czyli odpowiedniki diecezji. Często jednak, w wyniku asymilacji z miejscową ludnością, przybysze zatracają swoją tożsamość i dołączają do rytu rzymskiego. Kościół powszechny stara się jednak o zachowanie bogactwa kulturowego różnych obrządków wschodnich, czemu służy w sposób szczególny właśnie działalność odnośnej kongregacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Olubińska

Kogo spotkasz w wielkim mieście?

Była jedną z wielu młodych, ambitnych dziewczyn, które zjeżdżają z całej Polski do Warszawy, aby spełnić swoje marzenia. Konsekwentnie realizowała plan na idealne życie. Praca kilkanaście godzin na dobę, perfekcja...

Skomentuj artykuł

Watykański arcybiskup ostrzega: Kościołom wschodnim grozi wymarcie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.