Trwa spotkanie biskupów Kościołów wschodnich

Trwa spotkanie biskupów Kościołów wschodnich
(fot. Orest lyzhechka / Shutterstock.com)
KAI / pk

Z udziałem 15 biskupów w Portugalii rozpoczęło się 20 października międzynarodowe spotkanie hierarchów katolickich obrządku wschodniego z Europy. Potrwa ono do niedzieli 23 bm. a jego obrady toczyć się będą w Lizbonie i Fatimie.

Wydarzenie to odbywa się w Portugalii z inicjatywy patriarchy Lizbony kard. Manuela Clemente, który od kilku lat osobiście zabiegał o organizację tej imprezy w swym kraju. Spotkania biskupów katolickich Kościołów wschodnich z naszego kontynentu odbywają się regularnie od 2005, ale po raz pierwszy gości ich kraj zachodnioeuropejski.

Władze Kościoła łacińskiego w Portugalii podały, że rozpoczęte dzisiaj spotkanie służy wymianie doświadczeń hierarchów na temat sytuacji wiernych katolickich obrządków wschodnich, mieszkających na emigracji w krajach Europy Zachodniej, głównie w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji i Portugalii.

Po pierwszych debatach uczestnicy spotkania wskazali na pilną potrzebę zajmowania się nie tylko emigrantami, którzy opuścili swoje ojczyzny w Europie Środkowo-Wschodniej w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, ale również ich dziećmi, które urodziły się już w nowym otoczeniu, w państwach Europy Zachodniej, należących do Unii Europejskiej.

Spotkaniu towarzyszyć będą również odczyty i świadectwa, m.in. rumuńskiej rodziny, mieszkającej na stałe w Portugalii, a także pracownika socjalnego zajmującego się na co dzień dziećmi emigrantów.

Niedzielnej Mszy św. kończącej spotkanie w Portugalii przewodniczyć będzie w fatimskiej Bazylice Trójcy Przenajświętszej arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Biskupi katolickich Kościołów wschodnich z Europy po raz pierwszy zebrali się w dniach 30 czerwca-6 lipca 1997 w węgierskim mieście Nyiregyháza (stolicy miejscowej eparchii greckokatolickiej Hajdudorog) z inicjatywy Kongregacji Kościołów Wschodnich. Spotkanie to nie miało jeszcze charakteru stałych wydarzeń, taki wymiar mają one mniej więcej od 2005. Od tamtego czasu spotkania takie odbywają się co roku, po kolei w różnych miastach Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. we Lwowie, w Koszycach (Słowacja), Zagrzebiu, Preszowie (Słowacja), Zarwanicy (Ukraina), Velehradzie (Czechy), Użgorodzie (Ukraina), Sofii i Oradea Mare (Rumunia). W tym roku zgromadzenie to obraduje po raz 19. i po raz pierwszy w Europie Zachodniej.

Współorganizatorami tych zebrań są Kościoły lokalne, głównie wschodnie, ale nie tylko, Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Kongregacja Kościołów Wschodnich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trwa spotkanie biskupów Kościołów wschodnich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.