Watykański bank już prześwietlony

Radio Watykańskie / drr

Już niebawem Rada Europy oceni, czy procedury i mechanizmy Państwa Watykańskiego są wystarczająco zabezpieczone przed praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Instytut Dzieł Religijnych przygotował 250-stronicowy raport, który rozpatrzy Komitet Specjalny Ekspertów ds. Oceny Środków Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy, zwany Moneyval.

Komitet ten nadzoruje procedury finansowe i klasyfikuje kraje na tzw. "z białej listy" i "raje podatkowe". Prawdopodobnie w czerwcu międzynarodowa instytucja po analizie dokumentów watykańskich wpisze Państwo Kościelne na białą listę.

Z raportu przygotowanego za Spiżową Bramą dowiadujemy się, że konto w IOR mają 33 tys. osób. Połowa z nich to osoby duchowne, a dwie trzecie to Włosi. Niespodzianką na watykańskiej liście bankowej jest druga pozycja Polaków. Raport podkreśla, że nie prowadzi się watykańskich kont numerycznych. Rachunki bankowe mają natomiast biskupi i kardynałowie oraz związani ze Stolicą Apostolską pracownicy świeccy zatrudnieni czy emerytowani.

Benedykt XVI nie ma już konta bankowego, ponieważ z chwilą wyboru na Papieża rezygnuje się z wszelkich dóbr materialnych. Poza tym konta watykańskiej instytucji obsługują globalną działalność misyjną Kościoła. Należą one do zgromadzeń zakonnych, episkopatów, fundacji, kolegiów itd. Ojcu Świętemu bardzo zależy, by watykańskie operacje finansowe były jak najbardziej przejrzyste i podlegały wewnętrznemu oraz międzynarodowemu nadzorowi, stąd konieczność zewnętrznego audytu, jaki wykonuje Moneyval.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykański bank już prześwietlony
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.