Watykańskie przesłanie do buddystów

Radio Watykańskie

Tak chrześcijanie, jak i buddyści mają głęboki szacunek dla ludzkiego życia. Przypomina o tym Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego w dorocznym przesłaniu do buddystów na święto Wesak, obchodzone przez większość z nich w dniach 21 lub 28 maja. Poszczególne odłamy buddyzmu świętują je w odmiennym czasie i nadają mu różne znaczenie. Dla jednych upamiętnia narodziny Buddy, dla innych również jego oświecenie i śmierć.

Watykańska dykasteria zwraca uwagę, że cześć chrześcijan i buddystów dla ludzkiego życia jest podstawą szacunku dla wszystkich stworzeń. Dialog międzyreligijny uświadomił nam społeczne i duchowe znaczenie, jakie mają w tej dziedzinie nasze tradycje religijne. Kościół katolicki uważa ochronę środowiska za ściśle związaną z integralnym rozwojem człowieka. Dlatego angażuje się w obronę nie tylko ziemi, wody i powietrza, ale zagrożonej samozniszczeniem ludzkości.

W przesłaniu przypomniano stwierdzenie Benedykta XVI z encykliki Caritas in veritate, 51, że „kiedy «ekologia ludzka» jest szanowana w społeczeństwie, również ekologia środowiska czerpie z tego korzyści”. Chrześcijanie i buddyści, rozbudzając poczucie odpowiedzialności ekologicznej, winni głosić swe wspólne przekonanie o nienaruszalności ludzkiego życia w każdym stadium i stanie, godności osoby oraz misji rodziny, w której uczymy się kochać bliźniego i szanować naturę. Możemy wtedy dać świadectwo stylu życia, którego sens nie polega na tym, by więcej mieć, ale by bardziej być – czytamy w liście Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykańskie przesłanie do buddystów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.