Dalajlama oskarża Chiny o niszczenie buddyzmu

PAP / psd

Duchowy przywódca Tybetu Dalajlama XIV powiedział, że Chiny stosują wobec Tybetańczyków represje w ramach przemyślanej akcji niszczenia buddyzmu w Tybecie.

Dalajlama przemawiał w środę w Dharamśali, na północy Indii, podczas obchodów 51. rocznicy nieudanego powstania Tybetańczyków przeciw rządom Pekinu.

Według dalajlamy władze chińskie prowadzą w klasztorach Tybetu kampanie "patriotycznej reedukacji". – Przetrzymują buddyjskie mniszki i mnichów w warunkach niemal więziennych, uniemożliwiając im studiowanie i praktykowanie buddyzmu w spokoju – oznajmił.

Duchowy przywódca Tybetańczyków dodał, że w takiej sytuacji klasztory buddyjskie stają się muzeami - i jest to przemyślana polityka Pekinu, który chce wyrugować buddyzm z Tybetu.

– Niezależnie od tego, czy chiński rząd się do tego przyznaje, czy też nie, w Tybecie jest poważny problem", ale próby rozmów z Pekinem na temat ograniczonej autonomii Tybetu prowadzą donikąd – ocenił dalajlama.

– Sądząc po postawie obecnego kierownictwa Chin, małe są nadzieje na osiągnięcie wkrótce jakichś rezultatów. Mimo to nasze stanowisko w sprawie kontynuowania dialogu jest niezmienne – powiedział.

Tysiące Tybetańczyków zebrały się w kompleksie świątynnym w Dharamśali, by wysłuchać słów dalajlamy.

Tybet został zajęty przez wojska Mao Zedonga w latach 1950-51. 10 marca 1959 roku wybuchło powstanie antychińskie, które zostało krwawo stłumione, a dalajlama wraz z 80 tys. tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii. Od tego czasu mieszka w Dharamśali, gdzie ma swą siedzibę także tybetański rząd na uchodźstwie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dalajlama oskarża Chiny o niszczenie buddyzmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.