We Francji przyznano Nagrodę Medialną im. ks. Jacquesa Hamela dla dziennikarzy pracujących na rzecz pokoju i dialogu

We Francji przyznano Nagrodę Medialną im. ks. Jacquesa Hamela dla dziennikarzy pracujących na rzecz pokoju i dialogu
(fot. AM113 / Shutterstock)
KAI / pch

Francuska dziennikarka Christelle Ploquin została laureatką Nagrody im. ks. Jacquesa Hamela za 2019 rok. Wyróżnione zostało nagranie na wideo sztuki teatralnej "Piąta Ewangelia", poinformował 15 stycznia dziennik "La Croix". Nagrodę specjalną otrzymała książka "Islam opisany przez kobietę", której autorkami są: Nayla Tabbara i Marie Malzac.

Nagroda Stowarzyszenia Mediów Katolickich we Francji, w wysokości 1500 euro, została ustanowiona w 2017 r. po zamordowaniu przez dwóch islamistów 85-letniego ks. Jacquesa Hamela. Stanowi wyróżnienie dla wybitnych prac dziennikarskich, wspierających inicjatywy pokojowe oraz dialog międzyreligijny. 
Pracami jury kieruje arcybiskup Rouen, Dominique Lebrun, a członkami tego gremium są siostra ks. Hamela, Roseline Hamel, szef redakcji "L’Express" Christian Makarian oraz naczelna dyrektor katolickiej telewizji KTO Philippine de Saint Pierre. Nagrodę wręczy abp Lebrun 1 lutego w Lourdes. 
86-letni ks. Hamel został brutalnie zamordowany przez dwóch islamistów 26 lipca 2016 r., gdy sprawował Mszę św. w swoim kościele w Saint-Étienne-du-Rouvray koło Rouen. Dwaj uzbrojeni napastnicy jako zakładników wzięli czworo wiernych. Jeden z nich został ciężko ranny. Zamachowcy zostali zastrzeleni przez służby bezpieczeństwa. Na wieść o zdarzeniu pod Rouen ból i przerażenie z powodu tej absurdalnej przemocy wyraził papież Franciszek.
Obecnie trwa proces beatyfikacyjny ks. Hamela. Diecezjalna faza procesu powinna zakończyć się w pierwszych miesiącach tego roku. Obecnie w diecezji trwają przesłuchania 69 świadków w sprawie ks. Hamela. Są wśród nich bliscy, inni księża i członkowie parafii, a także bezpośredni świadkowie zamachu z lipca 2016 r. Teologom przekazano do ekspertyzy 500 rękopisów kazań ks. Hamela. Latem ub.r. abp Lebrun informował, że zgłosiło się już wiele osób, które są przekonane, iż za wstawiennictwem zamordowanego kapłana ich modlitwy zostały wysłuchane.
Po zamknięciu procesu na szczeblu diecezjalnym cała dokumentacja zostanie przekazana do Watykanu, gdzie zajmie się nią Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych. Ostateczną decyzję o beatyfikacji podejmie papież. Jeśli ks. Hamel zostanie uznany za męczennika, nie będzie potrzebne cudowne uzdrowienie za wstawiennictwem kandydata na ołtarze.
Wkrótce po śmierci ks. Hamela papież Franciszek uchylił obowiązujący przepis, że od śmierci kandydata do rozpoczęcia jego procesu beatyfikacyjnego musi minąć co najmniej pięć lat. Otwarty już w kwietniu 2017 r. proces beatyfikacyjny ks. Hamela jest zaliczany do najszybszych w najnowszej historii Kościoła. Dzieje się tak dlatego, że wobec zagrożenia ze strony islamistów trzeba ukazać popularny przykład i przeciwstawić terroryzmowi chrześcijańską miłość bliźniego.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

We Francji przyznano Nagrodę Medialną im. ks. Jacquesa Hamela dla dziennikarzy pracujących na rzecz pokoju i dialogu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.