We włoskim Orvieto trwa nadzwyczajne wystawienie relikwii poplamionego krwią korporału

We włoskim Orvieto trwa nadzwyczajne wystawienie relikwii poplamionego krwią korporału
Fot. Katedra w Orvieto; Vatican Media
Vaticannews / jk

W katedrze w Orvieto we Włoszech wierni w każdy piątek Wielkiego Postu mogą modlić się przed wyjątkową relikwią – korporałem, który stanowi cenną pamiątkę Cudu Eucharystycznego z Bolseny z 1263 r.

Umbryjska świątynia jest znana na świecie m.in ze względu na przechowywaną w niej relikwię Cudu Eucharystycznego z Bolseny, który przyczynił się do upowszechnienia w całym Kościele uroczystości Bożego Ciała. Święto to było wcześniej obchodzone w Liège, zaś w 1264 roku papież Urban IV, przebywający w tym czasie w Orvieto, rozszerzył je na cały Kościół. Tą relikwią jest zakrwawiony korporał – świadek cudu, który wydarzył się w XIII wieku w pobliskiej Bolsenie. Podczas sprawowania Mszy św., kiedy kapłan podniósł do góry Hostię w momencie przeistoczenia zaczęły z niej kapać krople krwi na korporał rozłożony na ołtarzu. Cud został potwierdzony przez Kościół. 

DEON.PL POLECA

Św. Pawła VI i jego zachwyt nad Orvieto

Św. Paweł VI w Orędziu do Orvieto z 11 sierpnia 1964 r., wygłoszonym podczas wizyty w tym mieście określił Orvieto jako „miasto, którego dzieje splatają się nie tylko z władzą doczesną papieży, ale także z ich posługą apostolską”. Wyjaśnił, że do Orvieto pielgrzymuje się „nie tylko z ciekawości turystycznej czy dla zachwytu artystów, ale także z pobożności wiernych”, którzy w tym miejscu odnajdują „przepiękne świadectwo wiary i sztuki” – katedrę, podziwianą „za jej niezwykłą harmonię”. Papież napisał również, że katedra w Orvieto „niesie w sobie czarującą opowieść o cudzie z Bolseny”. Każdego dnia tysiące pielgrzymów i turystów, wielu z nich podążających do Rzymu, odwiedza Orvieto i jego katedrę – świątynię jubileuszową, wzniesioną jako wielki relikwiarz, w którym przechowywany jest „cud Bożego Ciała”.

Skarbnica historii i miejsce wołania o pokój

Słynna umbryjska katedra to nie tylko skarbnica historii i sztuki, lecz przede wszystkim serce diecezji i miejsce, do którego pielgrzymują wierni ze wszystkich stron Włoch, a turyści często zatrzymują się właśnie w katedrze, urzeczeni najpierw jej zewnętrznym pięknem, a potem: stopniowo odkrywaną historią.

 „Święty Paweł VI na zakończenie Orędzia do Orvieto polecił modlić się w intencji, której nigdy nie powinniśmy porzucać – pokoju na świecie, którego Eucharystia jest zadatkiem i pocieszeniem” – przypomina biskup Gualtiero Sigismondi, ordynariusz diecezji Orvieto-Todi. Wystawienie cennego korporału wpisuje się w ciąg przygotowań do kongresu eucharystycznego, który za dwa lata odbędzie się w tym włoskim mieście.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brant Pitre

Jezus i żydowskie korzenie Eucharystii to świeże spojrzenie na Ostatnią Wieczerzę opisaną z perspektywy tradycji judaizmu. Brant Pitre dzięki swojej dogłębnej wiedzy biblijnej odpowiada na kluczowe pytania: Jak wyglądała żydowska Pascha w czasach Jezusa? Dlaczego...

Skomentuj artykuł

We włoskim Orvieto trwa nadzwyczajne wystawienie relikwii poplamionego krwią korporału
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.