We wrześniu nominacja metropolity lubelskiego

9 lat temu
PAP / im

We wrześniu poznamy nowego metropolitę lubelskiego. Inne nominacje biskupie będą późną jesienią - informuje "Rzeczpospolita".

Nazwisko nowego metropolity lubelskiego poznamy we wrześniu. Nominacja ta będzie ważna nie tylko ze względu na rangę archidiecezji, ale określi jaką wizję Kościoła w Polsce wspiera nuncjusz abp Celestino Migliore. Przyszły metropolita musi spełnić kilka warunków, m.in.: mieć doświadczenie biskupie, habilitację oraz być spoza diecezji.

Wśród kandydatów wymienia się bp Stanisława Budzika - sekretarza Konferencji Episkopatu Polski i biskupa opolskiego - Andrzeja Czaję. Nie wiadomo jednak kto jest kto może z nimi konkurować. Wymogi spełniają m.in. biskup łowicki Andrzej Dziuba, biskup świdnicki Ignacy Dec, biskup pomocniczy w Poznaniu Marek Jędraszewski. Wybór może być zaskoczeniem.

Późną jesienią mają być ogłoszonych kilka kolejnych nominacji na stolice biskupie. Wakaty pojawią się w diecezji łomżyńskiej, częstochowskiej, katowickiej, a z końcem roku w łódzkiej i gliwickiej. - Najważniejsze, aby byli to dobrzy duszpasterze. Aby pamiętali, że są biskupami wszystkich diecezjan. Nie tylko tych którzy się z nimi zgadzają, ale także tych z którymi się nie zgadzają w sprawach społeczno-politycznych - komentuje publicysta Tomasz Wiściski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

We wrześniu nominacja metropolity lubelskiego
Komentarze (2)
L
lalala
23 sierpnia 2011, 18:09
Na początku lat 90 ubiegłego wieku miałem okazję osobiście poznać wówczas ks. Andrzeja Czaję. Nie mam wątpliwości, że poprzez czynienie dobra będzie (że czyni je na co dzień w odniesieniu do innych przekonałem się o tym na swojej własnej skórze) będzie kontynuatorem działalności ś.p. ks. abpa Józefa Życińskiego. Poza tym, na to wskazują wywiady z ks. biskupem Andrzejem (udzielone dla: Gościa Niedzielnego, czasopisma Więź oraz dla Katolickiej Agencji Informacyjnej), jeśli zostanie metropolitą lubelskim wniesie on w swój Urząd powiew młodości - jestem przekonany, że sposób patrzenia na Kościół przekona do Niego wielu młodych ludzi.
L
Lublinianin
23 sierpnia 2011, 16:26
Arcybiskupem metropolitą lubelskim powinien zostać obecny biskup Zamojsko-lubaczowski JE Wacław Depo.

Skomentuj artykuł

We wrześniu nominacja metropolity lubelskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.