Węgry: Kościół katolicki nadal liczy na wizytę papieża we wrześniu

Węgry: Kościół katolicki nadal liczy na wizytę papieża we wrześniu
fot. depositphotos.com
9 miesięcy temu

Kościół katolicki na Węgrzech nie traci nadziei, że planowany na wrzesień Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie i wizyta z tej okazji papieża Franciszka dojdą do skutku. W rozmowie z portalem informacyjnym Válasz prymas Węgier kard. Peter Erdő powiedział, że Kościół jest „zdecydowany” zorganizować to wielkie wydarzenie kościelne, z powodu pandemii koronawirusa przesunięte z 2020 na 2021 rok.

Wyraził jednocześnie nadzieję, że będzie to możliwe nie tylko online. Ale o tym, w jakiej formie będzie się odbywał kongres, planowany na 5-12 września, zadecyduje rozwój sytuacji epidemicznej w najbliższych miesiącach. „Mamy wielką nadzieję, że sytuacja związana z pandemią poprawi się i będzie to także «zachęcającym sygnałem» dla papieża do zapowiedzianej wizyty” - powiedział kard. Erdő.

Arcybiskup Ostrzyhomia-Budapesztu poinformował też, że kilka dni temu rozmawiał z arcybiskupem Piero Marinim. W kontekście oczekiwanej wizyty papieża przewodniczący Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych zasygnalizował mu, że „warto powrócić do rozmów na ten temat”. Mamy więc powód do nadziei - stwierdził kard. Erdő. Dodał, że jeśli będzie możliwa wizyta Franciszka w marcu w Iraku, „Budapeszt nie powinien być przeszkodą”.

Na hasło kongresu wybrano słowa z Psalmu 87: „W tobie są wszystkie me źródła” (Ps 87,7). „Mocno wierzę, że Chrystus i Eucharystia są źródłami miłosierdzia, które wychodzą poza mury Kościoła i rozprzestrzeniają się po całym świecie” - powiedział kard. Erdő.

W wywiadzie dla Válasz 68-letni arcybiskup Ostrzyhomia-Budapesztu powiedział też, że już zapisał się na szczepienie przeciwko koronawirusowi. „Jako ludzie jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem”, zatem szczepienie jest wyrazem poczucia odpowiedzialności” - tłumaczył węgierski purpurat. Przy tej okazji zaapelował o współpracę międzynarodową tak, aby możliwie najszybciej dostęp do szczepionek umożliwić ludziom w krajach ubogich.

Budapeszt już po raz drugi będzie gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Pierwszy obradował tam w 1938 r. Od 1881 r. kongresy odbywają się co cztery lata w różnych krajach na świecie. Gospodarzem ostatniego, w 2016 r., było Cebu na Filipinach. To wielkie wydarzenie organizowane przez Kościół katolicki ma rozwijać i pogłębiać rozumienie i otaczanie czcią sakramentu Eucharystii w Kościołach lokalnych i Kościele powszechnym. Kongres w Budapeszcie będzie 52. z kolei. Jego strona internetowa to: www.iec2020.hu.

Źródło: KAI / ml

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski, Katarzyna Szkarpetowska
5,99 zł
29,90 zł

Dekalog, słowo po słowie z Księdzem Janem Kaczkowskim

Słuchaliśmy Go, bo na co dzień żył tym, co głosił. Docenialiśmy Go, bo poważnie traktował ludzkie problemy. Podziwialiśmy Go, bo do ostatnich chwil cierpliwie odpowiadał na nasze...

Skomentuj artykuł

Węgry: Kościół katolicki nadal liczy na wizytę papieża we wrześniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.