"Wiara nie może być milcząca i ukrywana"

9 lat temu
KAI / psd

Do skutecznego uporządkowanie naszego życia, do odwrócenia się od tego wszystkiego, co jest złem, ułudą i pozorem dobra, do zaufania Panu Bogu, który nas kocha i pragnie szczęścia każdego człowieka - zachęca diecezjan abp Wojciech Ziemba w liście pasterskim na rozpoczęcie Wielkiego Postu.

Swoją refleksję metropolita warmiński skupia wokół słów: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" (Mk 1, 15b). Szczególnie zatrzymuje się na znaczeniu dwóch postaw człowieka w odniesieniu do Pana Boga: wierność i wiara.

Wierność Bogu - pisze abp Ziemba - objawia się w wierności sobie samemu, ludzkiej naturze stworzonej przez Boga. Wierność Bogu to odpowiedzialność za życie tak własne jak i cudze. Wierność Bogu to miłość i miłosierdzie szczególnie wobec słabych i oczekujących pomocy. To życie w sprawiedliwości i miłości. Wierność Bogu jest odwagą w wyznawaniu swojej wiary i umiejętnością jej obrony.

Zdaniem arcybiskupa, współczesny chrześcijanin musi rozpoznać swoją wiarę, musi postawić sobie pytania: Jaka ona jest? Czy jest ona żywa, czy może zaledwie się tli, czy może wiara ustąpiła praktycznej obojętności religijnej?

Abp Ziemba podkreśla, że wiara nie może być milcząca i wstydliwie ukrywana przed otoczeniem. Najpierw trzeba mówić o sprawach wiary w rodzinie, w najbliższym otoczeniu, we wspólnotach kościelnych. Hierarcha również przestrzega, że gdy o sprawach wiary nic się nie mówi, ona powoli umiera. Wstyd mówić, że byle jaki towar ma krzykliwą reklamę, natomiast o Ewangelii mówimy półgłosem albo wcale.

Dlatego pisze - abp Ziemba - dzisiaj potrzebni są odważni świadkowie wiary. Przede wszystkim świadków wiary potrzebuje sfera życia publicznego. Chrześcijanin nie może pozostawiać jakichkolwiek sfer pozbawionych Boga. Tam, gdzie nie ma szacunku dla Boga, nie ma także szacunku dla człowieka.

Na zakończenie listu metropolita warmiński wskazuje na drogi prowadzące do Boga. Wymienia m.in. udział w liturgii wielkopostnej, lekturę Pisma Świętego, rekolekcje, sakrament pokuty i pojednania, nabożeństwo Drogi Krzyżowej, Gorzkie Żale, a także dobrowolne akty umartwienia, modlitwę, jałmużnę i post.

List arcybiskupa zostanie odczytany w I Niedzielę Wielkiego Postu we wszystkich kościołach archidiecezji warmińskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wiara nie może być milcząca i ukrywana"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.