Wielka Brytania: Coraz więcej osób uczestniczy w niedzielnej Mszy świętej

Jak podaje brytyjski episkopat, "chociaż nie jest to jeszcze poziom sprzed pandemii, to jednak liczba uczestników niedzielnych Mszy świętych w Anglii i Walii rośnie".
Ilu Brytyjczyków uczestniczy w niedzielnej Mszy świętej?
- Szacuje się, że w Anglii i Walii, w niedzielnej Mszy św. w 2023 r. uczestniczyło prawie 555 000 osób, co oznacza wzrost o około 50 000 osób w porównaniu z 2022 r. - powiedział rzecznik Konferencji Biskupów Katolickich Anglii i Walii agencji CNA.
Określił tę liczbę jako „niepełny powrót do poziomów sprzed pandemią COVID-19, ale jest to poprawa w stosunku do ostatnich lat”. Zauważył również, że liczba ta może być nieznacznie zaniżona, ponieważ niektóre parafie mogły nie podać swoich danych.
Kościół w Wielkiej Brytanii się ożywia
Jak zaznaczono, w 2019 roku frekwencja w Anglii, Walii i Szkocji na niedzielnej Mszy św. wyniosła przeciętnie około 829 000. Zdaniem ekspertów na spadek aktywności wiernych wpływ wywarł także kryzys związany z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich. Z drugiej strony dostrzegają oni w Wielkiej Brytanii oznaki ożywionej żywotności i rozwoju Kościoła katolickiego, takie jak doniesienia o zwiększonej frekwencji na liturgii wielkanocnej i stosunkowo dużej liczbie nawróconych dorosłych, kwitnących duszpasterstwach uniwersyteckich oraz tętniących życiem wspólnotach mniejszości i imigranckich, sugerując, że chociaż sekularyzacja głęboko wpłynęła na tamtejszy Kościół, jest mało prawdopodobne, aby doprowadziła do jego całkowitego zniknięcia.
Chrześcijaństwo w Wielkiej Brytanii
- Chrześcijaństwo dotarło na Wyspy Brytyjskie w pierwszych wiekach naszej ery. W VI wieku papież Grzegorz I Wielki wysłał misję pod przewodnictwem św. Augustyna, który został pierwszym arcybiskupem Canterbury. Równocześnie działalność misyjną prowadzili mnisi irlandzcy.
- W 1534 roku król Henryk VIII ogłosił Akt Supremacji, ustanawiając Kościół Anglii niezależnym od Rzymu. Katolicyzm został zakazany, a wierni lojalni papieżowi byli prześladowani.
- W XIX wieku, mimo formalnej równości z protestantami, katolicy w Wielkiej Brytanii nie mieli własnej struktury kościelnej. Dopiero w 1850 roku papież Pius IX przywrócił hierarchię katolicką, ustanawiając diecezje i mianując biskupów.
- Obecnie Kościół katolicki w Wielkiej Brytanii działa w strukturach Anglii i Walii oraz Szkocji. Relacje z Kościołem Anglii są na ogół dobre, a dialog ekumeniczny przyniósł pozytywne zmiany po obu stronach.
Źródło: KAI / tk
Skomentuj artykuł