Wielki Czwartek w Kalwarii Zebrzydowskiej
W sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej odtworzono w Wielki Czwartek kolejne sceny pasyjne, składające się na wielkotygodniowe misterium. Dzisiejsze, popołudniowe uroczystości rozpoczęły się od tzw. Mandatum, czyli obrzędu umywania nóg apostołom. Zgodnie z tradycją aktu tego dokonał kustosz sanktuarium, o. Damian Muskus OFM.
Po liturgicznej części misterium, dróżkami kalwaryjskimi przeszła procesja pasyjna do Pałacu Kajfasza, w którą wpleciono sceny Misterium Męki Pańskiej.
Rzesze wiernych podążały za Jezusem i apostołami na Ostatnią Wieczerzę. Zobaczyli między innymi udramatyzowane sceny ewangeliczne: pożegnanie z apostołami, pożegnanie z Matką, modlitwę w Ogrodzie Oliwnym, zdradę Judasza, pojmanie Jezusa oraz sąd wieczorny u Annasza i Kajfasza, a także zaparcie się św. Piotra.
W kalwaryjskim sanktuarium jest coraz więcej pielgrzymów. Sprzyja temu słoneczna pogoda. Wielu z nich przyjeżdża tu regularnie. Przyznają, że nie mogą sobie wyobrazić Wielkanocy bez Kalwaryjskich Dróżek.
Czwartkowe uroczystości zakończy Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Po nabożeństwie rozpocznie się całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu w "Piwnicy" Pałacu Kajfasza.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu pasyjno-maryjnego w Polsce. Jego fundatorem była w XVII w. rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.
Skomentuj artykuł