Wielki imam z Al-Azhar modlił się w miejscu zamachu w Paryżu

Wielki imam z Al-Azhar modlił się w miejscu zamachu w Paryżu
(fot. Grzegorz Gałązka - galazka.deon.pl)
4 lata temu
KAI/ PAP/ ed

Wielki imam sunnickiego Uniwersytetu al-Azhar w Kairze modlił się przed salą koncertową Bataclan, w miejscu jednego z zamachów terrorystycznych w Paryżu z 13 listopada ub.r., aby oddać hołd jego ofiarom. Podkreśla on, że ten kto zabija, teksty islamu zrozumiał opacznie.

Ahmed al-Tayeb przybył do stolicy Francji po swym historycznym spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Watykanie. Zwierzchnik uczelni, która jest najwyższym autorytetem w świecie sunnickiej wersji islamu, złożył kwiaty na ulicy przed Bataclanem, odmówił modlitwę, po czym powiedział po arabsku: "Cierpiałem z powodu ofiar, ich rodzin, ich przyjaciół. Mam wielką nadzieję, że wolny, pokojowy i miłujący życie naród frabncuski zdoła przezwyciężyć ten dramat. Proszę, by Bóg chronił wszystkich od wszelkiego zła".

- Europa zraniona w Bataclanie otrzymuje dziś przesłanie pokoju i nadziei od imama al-Tayeba - napisała na Twitterze Wspólnota św. Idziego, której założyciel, Andrea Riccardi towarzyszył wielkiemu imamowi al-Azharu. Obecne były także inne osoby, które uczestniczyły w zakończonej właśnie w stolicy Francji konferencji "Wschód i Zachód, dialogi cywilizacji".  W sali Bataclan 13 listopada ub.r. z rąk islamskich dżihadystów zginęło 89 osób.

Zawrzyjcie natychmiast zgodę, powstrzymajcie przelew krwi

Islam nie ma nic wspólnego z terroryzmem - powiedział watykańskim mediom wielki imam uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmed al-Tajeb. "Ten kto zabija opacznie zrozumiał teksty islamu; umyślnie bądź z powodu niedbałości" - dodał.

Szejk z wpływowej uczelni teologicznej sunnickiego islamu, który w poniedziałek spotkał się z papieżem Franciszkiem odnawiając po kilku latach przerwy dialog z Watykanem, wystosował apel o "zwarcie szeregów", by "położyć kres terroryzmowi". W przeciwnym razie razem cierpieć będą mieszkańcy Wschodu i Zachodu - ostrzegł.

W rozpowszechnionej we wtorek rozmowie z dziennikarzami Radia Watykańskiego, dziennika "L’Osservatore Romano" i Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego profesor al-Tajeb wyraził przekonanie, że podstawowym wspólnym zadaniem wielkich religii jest wskazanie ludzkości w czasach obecnego "wielkiego kryzysu" nowej drogi ku miłosierdziu i pokojowi.

"Kieruję mój apel do świata i wolnych ludzi: zawrzyjcie natychmiast zgodę i interweniujcie, by powstrzymać przelew krwi" - dodał wielki imam z kairskiego uniwersytetu, który jako pierwszy odwiedził Watykan. Jego zdaniem konieczna jest współpraca muzułmanów i chrześcijan, Al-Azhar i Watykanu, by ratować każdego człowieka, niezależnie od jego wiary, przed "wyniszczającymi wojnami, ubóstwem, niewiedzą i chorobami".

Al-Tajeb podkreślił, że nie można obarczać religii winą za “odchylenia ich niektórych zwolenników", bo - jak dodał - w każdej religii jest "wypaczona frakcja", która "podnosi jej sztandar, by zabijać w jej imię". Mówiąc o papieżu Franciszku wielki imam oświadczył: “To człowiek, który szanuje inne religie i ich wyznawców, który poświęca swe życie, by służyć biednym i potrzebującym, który bierze odpowiedzialność za ludzi; człowiek ascetyczny". Zapewnił, że pragnął spotkać się z papieżem, by razem z nim działać dla dobra ludzkości.

"Człowiek bez religii stanowi zagrożenie dla swego bliźniego, a ludzie dzisiaj, w XXI wieku, zaczęli rozglądać się wokół siebie w poszukiwaniu mądrych przewodników, którzy poprowadzą ich we właściwą stronę" - powiedział imam Ahmed al-Tajeb.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wielki imam z Al-Azhar modlił się w miejscu zamachu w Paryżu
Komentarze (2)
Kamila
Kamila
25 maja 2016, 09:42
W Koranie jest wiele tekstów całkowiecie ze sobą sprzecznych. Ataturk (Turcja, początek XX w., twórca świeckiego państwa), likwidując kalifat, zlikwidował centrum interpretujace Koran - stąd mamy teraz całkowitą dowolność. Tym bardziej powinniśmy wspierać odłamy islamu dążące do interpretacji łagodzącej sury nawołujące do przemocy
QQ
q q
25 maja 2016, 00:35
KORAN 4:95 - "Ci spośród wiernych, którzy siedzą spokojnie – oprócz tych, którzy doznali szkody – i ci, którzy z zapałem walczą na drodze Boga swoimi dobrami i swoim życiem – nie są wcale równi. Wywyższył Allach gorliwie walczących swoimi dobrami i swoim życiem nad tych, którzy siedzą spokojnie, o jeden stopień. Wszystkim Allach obiecał rzeczy piękne. Lecz Allach wyróżnił walczących gorliwie ponad tych, którzy siedzą spokojnie, nagrodą ogromną" KORAN 9:5 - "A kiedy miną święte miesiące, wtedy zabijajcie bałwochwalców, tam gdzie ich znajdziecie; chwytajcie ich, oblegajcie i przygotowujcie dla nich wszelkie zasadzki! Ale jeśli oni się nawrócą i będą odprawiać modlitwę, i dawać jałmużnę, to dajcie im wolną drogę. Zaprawdę, Bóg jest przebaczający, litościwy!" KORAN 9:29 - "Zwalczajcie tych, którzy nie wierzą w Allacha i w Dzień Ostatni, który nie zakazują tego, co zakazał Allach i Jego Posłaniec, i nie poddają się religii prawdy – spośród tych, którym została dana Księga – dopóki oni nie zapłacą daniny własną ręką i nie zostaną upokorzeni". KORAN 5:51 - „O wy, którzy wierzycie w Mahometa i Koran. Nie bierzcie Chrześcijan i Żydów za przyjaciół, ani nawet nie szukajcie u nich wsparcia i pomocy". 

Skomentuj artykuł

Wielki imam z Al-Azhar modlił się w miejscu zamachu w Paryżu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.