Wielki mufti Jerozolimy: meczet Al-Aksa tylko dla muzułmanów

(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Po niedawnym kryzysie na Wzgórzu Świątynnym Jerozolimy wielki mufti tego miasta Muhammad Husajn nie zamierza wprowadzać żadnych ulg co do korzystania ze znajdującego się tam meczetu Al-Aksa.

- Jest to miejsce święte dla wszystkich muzułmanów i przeznaczone tylko dla nich - oświadczył w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" z 15 sierpnia. Zapewnił, że wszyscy wyznawcy islamu są za tym, aby Al-Aksa był meczetem tylko dla muzułmanów.

- Nazwę nadał mu sam Mahomet i tylko muzułmanie mają prawo do tego miejsca. Nie będziemy go z nikim dzielili - stwierdził stanowczo wielki mufti.

Jednocześnie skrytykował Izrael za sytuację na Wzgórzu Świątynnym. - Żądamy, aby wszystkie miejsca święte, nie tylko muzułmańskie, były szanowane i żeby nie wciągać ich w akcje militarne - stwierdził rozmówca dziennika. Za niestosowne uznał to, że "gościom, odwiedzającym meczet Al-Aksa w godzinach porannych, a są nimi głównie osadnicy izraelscy, towarzyszą liczni uzbrojeni żołnierze". Jego zdaniem czymś "nie do zaakceptowania" jest fakt, aby w miejscu świętym znajdowały się osoby wyposażone w broń.

DEON.PL POLECA


Meczet Al-Aksa znajduje się w Jerozolimie na Wzgórzu Świątynnym, będącym miejscem świętym dla wyznawców zarówno judaizmu, jak i islamu, przy czym dla tych drugich jest to trzeci najświętszy obiekt po Mekce i Medynie. Zbudowano go wraz z Kopułą na Skale w latach 660-691 na pamiątkę nocnej podróży (Isra) proroka Mahometa do Tronu Bożego, w którą - jak głosi tradycja islamska - miał go zabrać archanioł Gabriel (Dżibril) i jego późniejszego wniebowstąpienia (Miradż). Meczet może pomieścić do 30 000 wiernych.

Zdaniem niektórych historyków architektury Al-Aksa ma typową budowę rzymskiej bazyliki, którą zbudowano w 536 roku na rozkaz cesarza Justyniania jako kościół Świętej Marii. Zresztą sami Arabowie nazywają dolinę Cedronu, oddzielającą Wzgórze Świątynne od Góry Oliwnej, Doliną Pani Marii (Wadi Sitt Maryam). Nie jest więc wykluczone, że to chrześcijanie w ponad 450 lat po zburzeniu przez Rzymian Świątyni Jerozolimskiej uczynili ponownie Wzgórze miejscem kultu. Po zdobyciu Jerozolimy przez uczestników I krucjaty w latach 1099-1187 meczet był siedzibą templariuszy. Świątynią islamską stał się ponownie w 1187, po pokonaniu krzyżowców przez muzułmańskiego przywódcę Saladyna.

Miejsce to od lat jest przedmiotem napięć między Izraelczykami a Palestyńczykami, a do szczególnego wzrostu wzajemnej wrogości i walk doszło w lipcu br., gdy Izrael na kilka dni zamknął nawet dostęp do Wzgórza. I chociaż później odblokował dojście, przedstawiając to jako gest dobrej woli, Palestyńczycy zapowiedzieli, że nadal będą walczyć o pełną kontrolę nad tym miejscem i - szerzej - o odzyskanie Wschodniej Jerozolimy, która przed 6 czerwca 1967 należała do Jordanii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wielki mufti Jerozolimy: meczet Al-Aksa tylko dla muzułmanów
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.