Wielki Post w duchu zaleceń papieża

Wielki Post w duchu zaleceń papieża
(fot. jmichalik.episkopat.pl)
KAI / mh

W tym Wielkim Poście, w duchu przygotowań do kanonizacji Jana Pawła II zabierajmy się do pracy i gorliwszej modlitwy - zachęca abp Józef Michalik w liście zatytułowanym "Przeżyjmy Wielki Post w duchu zaleceń papieża Franciszka".

Tegoroczny list pasterski abp. Michalika, w sporej części poświęcony jest niedawnej wizycie biskupów polskich ad limina Apostolorum. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski kilkukrotnie przytacza opinie Ojca Świętego oraz dzieli się jego refleksjami.

Jak zauważa metropolita przemyski, Franciszek okazał się "bardzo przystępnym człowiekiem", zatroskanym o Kościół w Polsce, życie sakramentalne Polaków i ich udział w niedzielnej Mszy świętej, a także o powołania kapłańskie i zakonne, o styl życia i pracy księży oraz o kryzysy kapłańskie. "Zachęcał także do wytrwania i obrony przed naporem laicyzacji zwłaszcza tak agresywnie atakującej zasady moralności. Widać wyraźnie, że nie brak dziś centrów międzynarodowych, które zachęcają do relatywizmu moralnego, atakując przy tym Kościół katolicki" - pisze do diecezjan abp Michalik.

Podczas spotkania papież miał stwierdzić, że "świat dzisiaj jest głęboko poraniony i przeżywa ciężką chorobę moralną, Kościół zatem musi spełniać misję ‘szpitala polowego’, spiesząc na ratunek z natychmiastową pomocą. Tą pomocą jest Boże miłosierdzie".

Jak zaznacza abp Michalik, "miłosierdziem jest głoszenie ewangelii - prawdy Bożej wobec oszczerstw i kłamstw, okazywanie miłości wobec doznawanych ataków nienawiści i wynagradzanie dobremu Bogu za grzechy bluźnierstw, zniewag i przemocy wobec słabszych, a także czynna, życzliwa pomoc biednym, chorym, samotnym".

Przewodniczący Episkopatu zauważa, że polscy biskupi w Watykanie spotykali się z szacunkiem i uznaniem wobec świadectwa wiary Kościoła w Polsce. Abp Michalik nie kryje radości, że nie sprawdziły się przewidywania, że Polska po odzyskaniu wolności straci rozmach wiary i przestanie być katolicka, "ale przecież widzimy jak mocno atakuje nas szatan przez swoje przewrotne ideologie, o których jeszcze niedawno nie mieliśmy pojęcia".

"Boli nas to, że wielu ludzi zaczyna mu ufać, oddalając się od Boga i Kościoła. Są już i w Polsce centra antyklerykalne i antykościelne, naszym obowiązkiem jest je rozpoznać i odwrócić się od nich. Naszym świętym i wielkim zadaniem jest poznawać głębiej i lepiej naszą wiarę i mocniej przylgnąć do Boga i Kościoła. Przez dwa tysiące lat Chrystus i Kościół nikogo nie zawiódł, nie zawiedzie nas nigdy" - podkreśla hierarcha.

Przewodniczący Episkopatu Polski przytacza także słowa papieża skierowane bezpośrednio do biskupów: "Nikt i nic niech nie wprowadza podziałów między wami… Jesteście wezwani, aby budować jedność i pokój, zakorzenione w miłości braterskiej i by wszystkim dać tego podnoszący na duchu przykład". Franciszek zwrócił uwagę, że Kościół w Polsce ma ogromny potencjał i zachęcał aby zwrócić szczególną uwagę na rodzinę, bo przeżywa swoje kryzysy i pokusy. Ważnym zadaniem jest też duszpasterska troska o młodzież i niepokój o zagrożenia wiary wśród setek tysięcy emigrantów.

Abp Michalik stawia pytanie, czy biskupi, księża i zakony potrafią rozwiązać wszystkie te spiętrzone problemy? "Sami nie potrafią, ale jeśli zdołamy obudzić nową odpowiedzialność i gorliwość we wszystkich ochrzczonych, a przecież jest nas w Polsce 93, a może nawet 95 proc., to oblicze moralne i materialne Polski stanie się inne. Czy to możliwe? Bez łaski Bożej pozostanie pustym życzeniem, dzięki Bożej łasce stanie się ożywczą siłą, stanie się możliwe. Bóg jest mocniejszy niż nasze grzechy i słabości" - zwraca uwagę.

"Zatem, drodzy Bracia i Siostry - w tym Wielkim Poście, w duchu przygotowań do kanonizacji Jana Pawła II zabierajmy się do pracy i gorliwszej modlitwy" - zachęca abp Michalik, namawiając do adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwy za Ojca Świętego, za Kościół i Ojczyznę. Zwracając się do młodzieży pisze: "Wasza modlitwa jest potrzebna Kościołowi, aby mógł w pełni uwielbiać Boga, a Wasze radosne, dobre czyny utwierdzają naszą nadzieję na bezpieczną przyszłość".

Na zakończenie metropolita przemyski zachęca "do szczerego rachunku sumienia, do szczerej spowiedzi wielkanocnej, do modlitwy za oddalonych od Boga".

List zostanie odczytany w najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji przemyskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wielki Post w duchu zaleceń papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.