Wielkie wyróżnienie dla redaktorów DEON.pl. Michał Lewandowski i Karol Wilczyński nominowani do prestiżowej nagrody

Wielkie wyróżnienie dla redaktorów DEON.pl. Michał Lewandowski i Karol Wilczyński nominowani do prestiżowej nagrody
(fot. kw)
czlowiekzpasja.pl

Ogromne gratulacje dla naszych redakcyjnych kolegów! Michał Lewandowski i Karol Wilczyński znaleźli się w gronie 12 nominowanych do Nagrody Dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza.

Celem konkursu jest wyróżnienie autorów, którzy z pasją potrafią opowiedzieć o innych ludziach oddanych swojej pasji. Ma za zadanie wspierać młodych i utalentowanych dziennikarzy. Konkurs ma charakter cykliczny. W tym roku statuetki "Człowiek z pasją" zostaną wręczone po raz drugi.
Do finału zakwalifikowano dwanaście tekstów. Michał Lewandowski został nominowany za wywiad z ks. Grzegorzem Strzelczykiem "Obżarliśmy się i nie chce nam się ruszać", a Karol Wilczyński za reportaż "Chrześcijanie z Chin szukali schronienia w Europie. Trafili na mur". Pełną listę nominowanych można znaleźć tutaj.
"Jak kleryk ląduje w seminarium, to zostaje wyłączony z normalnych trosk jego rówieśników. Oni wtedy walczą o byt. Muszą utrzymać się na studiach, wychodzą z domu, przechodzą na samodzielność, muszą ogarnąć mnóstwo rzeczy: mieszkanie znaleźć, żonę znaleźć, męża znaleźć. Niektórzy zdążą spłodzić potomka. A te chłopaki siedzą w zamkniętej strukturze, mają wszystko podstawione pod nos, nie mają tego doświadczenia rozruchu i jeszcze im się pakuje do głowy, że są wyjątkowi. Po czym wychodzą na ambonę, mają dwadzieścia pięć lat, przekonanie, że wiedzą, jak ludzie powinni żyć. A z dołu, spod ambony widać, tony mleka pod nosem"
- mówił ks. Strzelczyk w rozmowie z Michałem. Możecie ją przeczytać tutaj.
"Dojechałem do mieszkania znajomej z Czech, która jako pierwsza powiedziała mi o sytuacji chińskich chrześcijan w Czechach. Umawia mnie z dwiema Chinkami, które jakiś czas temu poznała. Jedna z nich nic nie mówi. Patrzy przed siebie, prawie nie reaguje, gdy coś się do niej mówi. Druga lekko uśmiecha się i dopytuje, kim jestem. Siadamy jak najbliżej wyjścia. To taka wspólna cecha uchodźców, osób prześladowanych. W razie nalotu policji szybko uciekniesz. Dziewczyna ma około 20 lat. Nie potrafię uwierzyć, gdy słyszę jej opowieść. Nie chcę uwierzyć, że tak młoda osoba zdążyła stracić wszystko, prócz swojej wiary.
«Mnie udało się zbiec i nie doświadczyć torturowania. Uciekłam przed aresztowaniem w komunistycznej Chińskiej Republice Ludowej. W Czechach mogę bezpiecznie wierzyć» - uśmiecha się. Nie chcę wierzyć w to, co mówi. Nie wierzę też, że Czechy chcą ją tak łatwo wyrzucić"
- pisze Karol w reportażu poświęconym chrześcijanom z Chin, którzy uciekli z ojczyzny przed prześladowaniem. Całość znajdziesz w tym miejscu.
W konkursie nagrodzonych zostanie łącznie pięciu uczestników, czyli czterech wyróżnionych Laureatów oraz jeden Zwycięzca Nagrody Głównej. Poznamy ich już 24 maja 2019 podczas gali w Pałacu Krzysztofory w Krakowie. Powodzenia!

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Wielkie wyróżnienie dla redaktorów DEON.pl. Michał Lewandowski i Karol Wilczyński nominowani do prestiżowej nagrody
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.