Wielkopostne rekolekcje dyrektorów Caritas

KAI / psd

 Czterdziestu dyrektorów Caritas diecezjalnych z całej Polski od wtorku 6 marca przebywa w sanktuarium maryjnym w Licheniu. Księża uczestniczą tam w rekolekcjach wielkopostnych pod hasłem "Miłosierdzie Boże źródłem nadziei".

Jak przyznaje ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, tegoroczny temat rekolekcji przypomina, iż głównym zadaniem kościelnej organizacji charytatywnej jest miłosierne posługiwanie chorym, ubogim i wszystkim, którzy zostali odrzuceni. "Praca, którą wykonujemy, jest związana z miłosierdziem. Każdy człowiek doznaje od Boga miłosierdzia. Chrystus, który odkupił człowieka, przeznaczył nas do świętości. Musimy się uczyć tego miłosierdzia, ale również przekazywać je innym" - mówił ks. Subocz.

Rekolekcje prowadzi ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Swoje rozważania oparł o przemówienia i pisma Jana Pawła II poświęcone miłosierdziu i miłości bliźniego oraz encyklice "Dives in misericordia".

Pierwszego dnia uczestnicy rekolekcji wzięli udział w Drodze Krzyżowej, którą w sposób szczególny ofiarowali w intencji ofiar katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. Wczoraj natomiast uczestniczyli we Mszy św. przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej Licheńskiej. W homilii ks. Machniak zwrócił uwagę dyrektorów Caritas, aby rozpoznawali znaki, przez które Bóg do nich mówi. - Dziękujmy Bogu, że tu jesteśmy i abyśmy umieli odczytywać znaki czasu, zwłaszcza w naszej rekolekcyjnej drodze - mówił ks. prof. Machniak.

Dyrektor Caritas Polska podkreślił, że licheńskie sanktuarium, jako miejsce rekolekcji, zostało wybrane nieprzypadkowo. - Świadomie wybraliśmy Licheń dlatego, że jest to sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Wiadomo, że posługa Caritas łączy się z cierpieniem człowieka; dotyczy to zarówno cierpienia duchowego, jak i fizycznego i dlatego w tym roku wybraliśmy Licheń, aby tu odbyć nasze rekolekcje - wyjaśnił ks. Subocz.

Na zakończenie rekolekcji księża dyrektorzy zawierzą Matce Bożej Bolesnej posługę Caritas wobec ubogich i cierpiących w Polsce i na świecie.

Caritas Polska jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego.Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego (nr KRS 0000198645). Caritas Polska koordynuje pracę 44 Caritas diecezjalnych i archidiecezjalnych w Polsce. Współpracuje na arenie międzynarodowej z Caritas Internationalis i Caritas Europa. Udziela pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, dzieciom z rodzin ubogich a także imigrantom i uchodźcom. Caritas angażuje się także w pomoc humanitarną ofiarom wojen, kataklizmów i nieszczęść naturalnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wielkopostne rekolekcje dyrektorów Caritas
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.