Dzięki Caritas znalazły pracę w Niemczech

Dzięki Caritas znalazły pracę w Niemczech
(fot. foshydog / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
KAI / wm

Lubelska Caritas nauczyła bezrobotne niemieckiego i znalazła im pracę - pierwsza z piętnastu uczestniczek zakończonego w lutym kursu językowego pracuje już w Niemczech. Kolejne wkrótce tam wyjadą.

Trzymiesięczny kurs języka niemieckiego dla osób bezrobotnych odbył się w ramach projektu "Wyjść z szarej strefy". Projekt zakłada pomoc w zatrudnieniu w Niemczech opiekunek dla osób przewlekle chorych i starszych. Całość koordynuje Caritas Polska we współpracy z diecezjalnymi Caritas. Od niedawna w realizację projektu włącza się także Caritas Archidiecezji Lubelskiej oraz Fundacja "Dantibus Spem".

- W organizowanie kursów i pośredniczenie w szukaniu pracy zaangażowaliśmy w odpowiedzi na potrzeby bezrobotnych, których w naszym regionie jest szczególnie wielu. Z kolei społeczeństwo niemieckie starzeje się, więc coraz więcej osób potrzebuje opieki. Projekt jest rozwiązaniem problemów obu tych grup - tłumaczy Katarzyna Targońska z Biura Aktywizacji Bezrobotnych Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Udział w kursach był współfinasowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Do udziału w nim zostały zaproszone zostały osoby pozostające bez pracy w wieku aktywności zawodowej. - Najczęściej decydowały się osoby między 35 a 50 rokiem życia. Jest to przedział wiekowy, w którym nie ma się już oporów w wykonywaniu czynności opiekuńczych, a jeszcze ma się na nie siłę - dodaje Targońska.

Podczas blisko dwustu godzin zajęć, prowadzonych przez germanistkę uczestniczki dowiedziały się m. in. jak po niemiecku opisać samopoczucie własne i innej osoby, jak uzyskiwać informacje czy jak zachować się w sytuacjach niespodziewanych, np. na pogotowiu ratunkowym. Nauka zakończyła się egzaminem i uzyskaniem zaświadczenia o ukończeniu kursu.

Dla Grażyny Kowalczyk uczenie się języka obcego było wyzwaniem, które chętnie podjęła. - Chciałam siebie sprawdzić - wyjaśnia - Jest jeszcze jeden powód: pracowałam kiedyś w szkole, więc zostało mi zamiłowanie do opiekowania się kimś. Myślę już intensywnie o wyjeździe do pracy - dodaje.

Marta Szymczyk przyznaje, że kurs traktowała jako zrobienie czegoś dla siebie. - Uczyłam się, poznawałam nowych ludzi. Tak się składa, że nasza grupa to raczej starsi ludzie. Udowodniliśmy, że na naukę nigdy nie jest za późno - mówi z uśmiechem. Z kolei Wiesława Płocharz tłumaczy: - Mam dużo czasu, a że dzieci już dorosłe, to w domu się nudzę. Dzięki znajomości niemieckiego będę mogła sobie "dorobić". No i chciałabym być jeszcze komuś pomocna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dzięki Caritas znalazły pracę w Niemczech
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.