Wierzyć - żyć tak jak sobie tego Chrystus życzy

KAI / slo

Ordynariusz diecezji włocławskiej bp Wiesław Mering rozpoczął 14 października Rok Wiary w parafii Kościelec, która obchodziła pierwsza rocznicę konsekracji kościoła. W homilii wskazał, że Rok Wiary umożliwia pogłębienie więzi i relacji człowieka z Bogiem.

- To ważny moment, zaproponowany wszystkim wiernym tworzącym Kościół Jezusa, aby zastanowili się i zreflektowali, co to znaczy wiara w Jezusa Chrystusa - stwierdził hierarcha. Wyjaśnił, że "wierzyć w Boga, to znaczy działać, postępować i żyć tak jak sobie tego Chrystus życzy".

W nawiązaniu do obchodzonego 14 października XII Dnia Papieskiego wyraził swój niepokój i oburzenie co do "zniewag, złych słów i złych opinii" niektórych Polaków o papieżu Janie Pawle II. Zauważył, że "wynikają one z nienawiści do wiary, a nie do osoby, bo nie atakują Karola Wojtyły, ale Ojca Świętego". Niezwykle ważną jest zatem inicjatywa Dnia Papieskiego, dzięki której "poprzez ofiary wierni mogą pomagać uczniom i studentom naszego kraju, tym, dla których chrześcijaństwo jest wartością najdroższą i najbliższą". - Polska i świat potrzebuje intelektualistów, dla których wiara w Jezusa Chrystusa nie jest czymś obcym, wartym kpiny i szyderstwa, ale dla których wiara jest czymś drogim, jest wartością, jakiej będą w swoim życiu bronili - mówił bp Mering. Z tego właśnie powodu - zauważył - rozpoczynający się Rok Wiary i kolejny Dzień Papieski tworzą piękną harmonię.

Skierował też swe słowo do nauczycieli i wychowawców świętujących Dzień Edukacji Narodowej. Ukazał wzór nauczyciela jako tego, "który nie tylko przekazuje wiedzę, ale który przekazuje coś o wiele ważniejszego, który ukazuje swoim uczniom wartości, dla których warto żyć, które warto realizować i do których warto dążyć". Podkreślił także, iż uczniowie sami dokonują wyboru czy chcą być tylko uczeni, czy jeszcze wychowywani, bo "nauczyciel tylko sprawdza wiedzę, natomiast autorytet sprawdza przede wszystkim to jak uczeń realizuje wartości".

Na zakończenie hierarcha wyraził radość z faktu, iż od ponad roku właśnie także w tej świątyni wierni mogą się spotykać, modlić, uczestniczyć w sakramentach i dokonywać refleksji nad wartościami.

- Do tego wydarzenia parafianie przygotowywali się przez wiele dni. Szczególną zaś okazją było modlitewne czuwanie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, poprowadzone przez młodzież w sobotni wieczór, poprzedzający wizytę Księdza Biskupa - powiedział KAI wikariusz parafii, ks. Łukasz Matuszak. Dodał, że "niezwykle podniosła uroczystość zjednoczyła parafin kościeleckich, gdyż były w niej zaangażowane wszystkie stany społeczne. Szczególną zaś rolę odgrywali nauczyciele, którzy nie tylko licznie zgromadzili się na Mszy św., ale również pełnili wiele posług liturgicznych".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wierzyć - żyć tak jak sobie tego Chrystus życzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.