Wietnam: Katolicy bronią własności kościelnej

Radio Watykańskie / wab

Katolicy w Wietnamie po raz kolejny stanęli w obronie własności kościelnej. Parafianie z wioski Thai Nguyen 80 km na północny-wschód od stołecznego Hanoi protestują od początku grudnia w obronie skonfiskowanych przez komunistów terenów.

Przed siedzibą komitetu ludowego katolicy zbudowali miasteczko namiotowe i mimo zimna i pory deszczowej kontynuują protest. W 2008 r. premier Wietnamu wydał dekret, w który zalegalizowano komunistyczną grabież majątków kościelnych. Zdecydowano wtedy, że skonfiskowana sprzed 1991 r. ziemia nie powróci do poprzednich właścicieli. Premier rządu w Hanoi zarządził jednocześnie, że konfiskaty po tej dacie będą zwracane.

Parafianie z Thai Nguyen domagają się respektowania rządowego zarządzenia, ponieważ konfiskatę ziem ich parafii obejmuje nowe prawo. Miejscowa nomenklatura partyjna zajęła tereny kościelne w kwietniu 1991 r. Ziemie podzielono wtedy na działki budowlane i posprzedawano. Policja przesłuchała już proboszcza parafii i zażądała, by zlikwidował miasteczko namiotowe przed komitetem ludowym. Ks. Nguyen Duc Dai odpowiedział funkcjonariuszom, że protest parafian ma podstawy prawne i jest uzasadniony.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wietnam: Katolicy bronią własności kościelnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.