Wilno: odpust u Matki Bożej Ostrobramskiej

Wilno: odpust u Matki Bożej Ostrobramskiej
(fot. sfu/wikipedia.org)
KAI / psd

Trwa oktawa odpustowa Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie. Każdego dnia w kościele św. Teresy odprawiane są Msze św. w różnych językach, dziś również w języku polskim. Uczestniczyło w niej kilkaset osób, w tym pielgrzymka z diecezji gliwickiej. Kult Matki Bożej Ostrobramskiej jest na terenie Wileńszczyzny bardzo żywy.

- Aby pełnić wolę Boga, trzeba ją poznać, w tym tkwi sens służby Bogu - mówił w kazaniu ks. Andrzej Szuszkiewicz. Jako przykład podał postawę Matki Bożej, która zgodziła się z wolą Boga. Podkreślił jak ważne jest wyciszenie i modlitwa. - Dzięki temu Maryja mogła wypełnić wolę Boga - dodał kapłan.

DEON.PL POLECA

W Wilnie trwają uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej. Centralnym dniem obchodów odpustowych jest 16 listopada. Podczas oktawy odpustowej w kościele św. Teresy odprawiane są Msze św. w różnych językach, w tym po polsku. Wierni oprócz uczestnictwa Eucharystii nawiedzają również kaplicę Matki Bożej Ostrobramskiej, gdzie modlą się przed obrazem słynącym z cudów. Do kaplicy prowadzi 40 stromych schodów, które wierni często pokonują na kolanach, odmawiając na każdym z nich “Zdrowaś Mario”.

W dzisiejszej Mszy św. odprawianej w języku polskim uczestniczyli Polacy mieszkający na Litwie oraz grupa pielgrzymów z Polski, z terenu diecezji gliwickiej. Szacuje się, że wśród mieszkańców Wileńszczyzny jest około 20 proc. Polaków.

Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej, który znajduje się w kaplicy, pochodzi z XVII w. Jego kult ściśle wiąże się z Ostrą Bramą, która jest pozostałością po murach obronnych miasta. Od jej wewnętrznej strony znajduje się kaplica z obrazem Matki Bożej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wilno: odpust u Matki Bożej Ostrobramskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.