"Wizerunek Papieża był często wypaczany"

"Wizerunek Papieża był często wypaczany"
(fot. Grzegorz Gałązka / DEON.pl)
KAI / pz

Benedykt XVI jest “papieżem słowa". Przypomina o tym jego osobisty sekretarz ks. Georg Gänswein, który w wywiadzie dla rzymskiego dziennika “La Repubblica" mówi o genezie książki, jaką przygotował z okazji jego 85. rocznicy urodzin, które przypadają dzisiaj. Na temat papieża Ratzingera wypowiada się dwadzieścia niemieckich osobistości, od polityków po piłkarzy.

Mówiąc z dumą o tej publikacji, ks. Gaenswein podkreśla, że chciał w ten sposób odpowiedzieć na pytanie “kim jest naprawdę ten człowiek?". - Wizerunek Ojca Świętego, a wcześniej wizerunek kardynała Ratzingera, był często wypaczany. Długo musiałbym mówić, aby przedstawić tego powody. Proponuję sięgnąć po książkę i przeczytać ją. Są tam odpowiedzi - powiedział.

Zapytany, jak by podsumował dotychczasowe siedem lat pontyfikatu Benedykta XVI, jego osobisty sekretarz stwierdza: “To, co wyraźnie wyróżnia pontyfikat Benedykta XVI, to odwaga. Papież Niemiec nie obawia się spraw delikatnych ani konfrontacji ad bonum fidei et Ecclesiae!". Na sercu zaś, dodaje, leży mu “kwestia relacji pomiędzy wiarą i rozumem, pomiędzy religią a wyrzeczeniem się przemocy". - Z jego perspektywy rechrystianizacja nade wszystko Europy możliwa będzie wtedy, kiedy ludzie zrozumieją, że wiara i rozum nie stoją w sprzeczności, ale istnieje miedzy nimi wzajemna zależność - zaznaczył osobisty sekretarz Benedykta XVI.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wizerunek Papieża był często wypaczany"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.