Wkrótce beatyfikacyja kardynała z Wietnamu

Wkrótce beatyfikacyja kardynała z Wietnamu
Kard François Xavier Nguyễn Văn Thuận był więźniem reżimu komunistycznego w Wietnamie. Został uwięziony bez sprawiedliwego procesu. Aż dziewięć lat spędził w totalnym odizolowaniu. Była to kara za to, że nie chciał zaprzeć się swojej wiary i pójść na najmniejszy nawet kompromis (fot. asianews.it)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / slo

Jutro w rzymskiej bazylice św. Jana na Lateranie zakończy się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego wietnamskiego kardynała François-Xaviera Nguyena Van Thuana.

Zmarły 11 lat temu były arcybiskup Sajgonu, a następnie przewodniczący Papieskiej Rady Iustitia et Pax był przez 13 lat więźniem komunistycznego reżimu w swej ojczyźnie. Mówi postulator w jego procesie beatyfikacyjnym Waldery Hilgeman.

- Był więźniem reżimu komunistycznego w Wietnamie. Został uwięziony bez sprawiedliwego procesu. Aż dziewięć lat spędził w totalnym odizolowaniu. Była to kara za to, że nie chciał zaprzeć się swojej wiary i pójść na najmniejszy nawet kompromis - Mówi postulator w procesie beatyfikacyjnym Waldery Hilgeman. - Słynny jest krzyż pektoralny kardynała, który po swym uwolnieniu chętnie pokazywał. Stał się on symbolem jego uwięzienia.

Wykonał go sam w więzieniu z kawałeczków drewna, które dostał od swych strażników. A za łańcuch posłużył mu zwykły drut elektryczny. Kiedy został kardynałem, nadal cały czas nosił ten krzyż jako symbol swego uwięzienia i zarazem swej duchowości. Kard. Van Thuan jest dla Wietnamczyków bohaterem, biskupem-męczennikiem nadziei. Mimo tylu lat więzienia nie stracił nadziei, nigdy nie odrzucił Kościoła i nie wyparł się wiary. Jest przykładem dla tego narodu, który wciąż nie żyje w pełnej wolności religijnej".

Kard. Van Thuan zmarł po ciężkiej chorobie w 2002 r. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się osiem lat później. Wietnamski hierarcha zawsze cieszył się opinią "żywego męczennika", a o tym, że był "wzorem świętości", mówiono już podczas Mszy żałobnej. Kard. Joseph Ratzinger wspominał go jako "wyjątkowego proroka chrześcijańskiej nadziei".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wkrótce beatyfikacyja kardynała z Wietnamu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.