Wkrótce dwie nowe książki Benedykta XVI

Wkrótce dwie nowe książki Benedykta XVI
(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / psd

W najbliższym czasie ukażą się dwie nowe książki papieża Benedykta XVI. Jedną z nich jest drugi tom „Jezusa z Nazaretu”, drugą – wywiad-rzeka „Światło świata”. Obie ukażą się w niemieckim wydawnictwie Herdera we Fryburgu Bryzgowijskim.

Dyrektor Libreria Editrice Vaticana, ks. Giuseppe Costa poinformował 7 października na Targach Książki we Frankfurcie, że „Jezus z Nazaretu” ukaże się 10 marca 2011 r. w kilku językach w 20 krajach, a podstawową będzie wersja niemieckojęzyczna. Głównym wątkiem tego tomu będzie męka i zmartwychwstanie Jezusa.

Pierwszy tom „Jezusa z Nazaretu” ukazał się w 2007 r. i – według wydawnictwa Herder – tylko w wersji niemieckiej osiągnął nakład pół miliona egzemplarzy. Latem tego roku papież rozpoczął prace nad trzecim tomem tego cyklu. Będzie on poświęcony biblijnym dziejom dzieciństwa Jezusa.

Natomiast wywiad Benedykta XVI zatytułowany „Światło świata” ukaże się w „Herderze” 24 listopada br. Jak podkreślił autor wywiadu, niemiecki dziennikarz Peter Seewald, jest to pierwszy przypadek, gdy obecny papież mówi w tej formie. Autor wywiadu z papieżem ujawnił na Targach we Frankfurcie, że głównym tematem książki jest bilans pięcioletniego dotychczas pontyfikatu.

Tematem rozmowy z papieżem są również skandale na tle seksualnym w Kościele katolickim i przekonanie Benedykta XVI, że tę sprawę należy „bardzo dokładnie opracować”. To samo dotyczy afery związanej z Bractwem św. Piusa X i brytyjskim negacjonistą Holokaustu, bp. Richardem Williamsonem.

Rozmowy z papieżem niemiecki dziennikarz określił jako „bardzo ubogacające”. Podkreślił wielką radość z możliwości dyskusji z takim „wielkim mistrzem duchowym”. Zdaniem Seewalda, sposób myślenia Benedykta XVI wyznaczają dwa bieguny: wiara i rozum, a to szczególnie zachęca do dyskusji.

Jak powiedział ks. Giuseppe Costa, książka ukaże się również w kilku wersjach językowych. Obecny na konferencji prasowe we Frankfurcie dyrektor wydawnictwa Herder, Manuel Herder podkreślił, że ten wywiad jest „wyjątkową inicjatywą papieża”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wkrótce dwie nowe książki Benedykta XVI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.