Wkrótce wywiad-rzeka z Benedyktem XVI

Wkrótce wywiad-rzeka z Benedyktem XVI
(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / psd

Prawdopodobnie w najbliższym czasie na rynku księgarskim ukaże się kolejna książka papieża Benedykta XVI. Jej roboczy tytuł to „La luce del mondo” (Światło świata). Będzie to trzeci już wywiad-rzeka Petera Seewalda. Dwie pierwsze książki-wywiady tego niemieckiego dziennikarza z wówczas jeszcze kardynałem Josephem Ratzingerem: „Sól ziemi” (w 1996 r.) oraz „Bóg i świat – wiara i życie w naszych czasach” (w 2000 r.) okazały się wielkim sukcesem i zostały przetłumaczona na 25 języków świata, również na polski.

56-letni obecnie Seewald był dziennikarzem w tygodniku „Der Spiegel”, potem „Stern”, a następnie magazynu gazety „Süddeutsche Zeitung”. U progu kariery dziennikarskiej przychylał się ku światopoglądowi komunistycznemu, deklarując się jako ateista. Jednak po przeprowadzeniu serii wywiadów z kard. Ratzingerem powrócił wraz z rodziną do Kościoła katolickiego. Od tego czasu łączą go bliskie związki z obecnym papieżem. Po wyborze kard. Ratzingera na papieża opublikował trzy książki-portrety Benedykta XVI.

Benedykt XVI, który również jako papież kontynuował rozpoczętą w 2003 r. pracę o Jezusie Chrystusie (rozrosła się już do trzech tomów), pozostał wierny tej linii i w swojej twórczości nie ogranicza się jedynie do ogłaszania encyklik i listów apostolskich - skomentował informację o planowanej nowej książce niemiecki dziennik katolicki „Tagespost”. Gazeta przypomina, że jeszcze na początku wakacji włoscy watykaniści oczekiwali, iż czas letniego wypoczynku w Castel Gandolfo papież być może poświęci na pracę nad nową encykliką o pracy, a tymczasem okazało się, że będzie to nowa książka.

Według komentatora „Tagespost” roboczy tytuł „Światło świata” pozwala przypuszczać, że książka-wywiad Petera Seewalda ukaże to, co stało się najważniejszą sprawą dla papieża Benedykta, a mianowicie „głębsze zaznajomienie współczesnych ludzi z Jezusem Chrystusem, z Synem Bożym”. Już na początku swojej pierwszej encykliki „Deus caritas est” (Bóg jest miłością) Benedykt XVI napisał, że „u początku bycia chrześcijaninem nie ma decyzji etycznej czy jakiejś wielkiej idei, ale spotkanie z wydarzeniem, z Osobą, która nadaje życiu nową perspektywę, a tym samym decydujące ukierunkowanie”. Temu wydarzeniu poświęcił papież swoją książkę o Jezusie Chrystusie i ten właśnie centralny temat w życiu kard. Ratzingera, a później papieża Benedykta XVI będzie kontynuowany w książce Petera Seewalda.

DEON.PL POLECA

Seewald również wydał książkę o Jezusie, „Biografia Jezusa”. Zastanawiając się „co Jezus miałby nam dziś do powiedzenia”, Seelwald podąża w niej śladami Człowieka z Galilei od narodzin w Betlejem aż do ukrzyżowania.

Informując o nowej książce „Tagespost” przypomina, że długie rozmowy w czasie wakacji prowadził przed laty z kard. Josephem Ratzingerem znany włoski pisarz Vittorio Messori. W ciszy letniego domu w Bressanone ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary dyktował włoskiemu autorowi swoją bardzo ważną książkę „Raport o stanie wiary”, która ukazała się w 1984 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wkrótce wywiad-rzeka z Benedyktem XVI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.