Wlk. Brytania: reforma szkolnictwa wesprze szkoły katolickie

Wlk. Brytania: reforma szkolnictwa wesprze szkoły katolickie
(fot. maziarz / Shutterstock.com)
KAI / jp

- Pragnę usunąć przeszkody, które ograniczają otwieranie szkół katolickich - zadeklarowała nowa premier Wielkiej Brytanii.

Theresa May przedstawiła reformę edukacji na poziomie gimnazjum, dużo miejsca poświęcając szkołom wyznaniowym. Stanowią one bowiem aż jedną trzecią wszystkich brytyjskich placówek oświatowych.

Szkoły katolickie to aż 10 proc. wszystkich szkół publicznych w Wielkiej Brytanii, a ich ocena przez organizację ewaluacji placówek edukacyjnych Ofsted zwykle mieści się między "dobrą" a "nadzwyczajną". Są one bardzo popularne i zazwyczaj otrzymują więcej podań o przyjęcie, niż mają miejsc.

Tworzenie nowych szkół zostało jednak zablokowane, gdy weszła w życie legislacja nakazująca placówkom wyznaniowym, by co najmniej 50 proc. ich uczniów należało do innego wyznania.

- Jestem głęboko przekonana, że nie jest właściwe odbierać rodzinom możliwość posyłania swych dzieci do szkoły, która kieruje się podzielanymi przez nich wartościami - podsumowała tę kwestię premier Wielkiej Brytanii.

DEON.PL POLECA

Teresa May pragnie zmienić dotychczasowe prawo także w celu skupienia się przede wszystkim na oferowaniu obywatelom edukacji dobrej jakości.

- Słuszne jest zachęcać wspólnoty religijne - zwłaszcza takie, które odniosły sukces, jak to ma miejsce w przypadku katolików - do podejmowania działań kreujących wartość naszych szkół - powiedziała.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wlk. Brytania: reforma szkolnictwa wesprze szkoły katolickie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.