Włochy: episkopat zwróci się do władz o umożliwienie publicznego sprawowania kultu

Włochy: episkopat zwróci się do władz o umożliwienie publicznego sprawowania kultu
(fot. unsplash.com)
KAI / df

Konferencja Episkopatu Włoch pragnie wznowić publiczne sprawowanie liturgii, z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa - informuje katolicki dziennik „L’Avvenire”.

Biskupi włoscy prowadzą rozmowy na ten temat z ministerstwem spraw wewnętrznych i do końca bieżącego tygodnia mają przedstawić władzom swoje propozycje. Nie ulega wątpliwości, że po 3 maja – dniu do którego obowiązują we Włoszech obecne restrykcje – nadal konieczne będzie zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, w tym odległości wiernych między sobą, zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych w pomieszczeniach i stosowanie urządzeń zabezpieczających (maski, rękawice itp.). Odpowiednią ograniczoną liczbę wiernych kontrolować mają wolontariusze. Biskupi nie mają też złudzeń, że kryzys zdrowia publicznego zakończy się wraz z datą 3 maja.

Zastępca sekretarza generalnego episkopatu, ks. Ivan Maffeis w wypowiedzi dla agencji ANSA zaznaczył, że paraliż życia kościelnego może mieć katastrofalne skutki dla normalnego funkcjonowania społeczeństwa. Podkreślił, że konieczne jest między innymi godne pożegnanie się ze zmarłymi. „Nie możemy pozwolić, aby całe pokolenie i członkowie ich rodzin zostali pozbawieni pociechy sakramentalnej i miłości, by zniknęli z życia i nagle stali się niewidzialni. Musi być możliwość odprawiania pogrzebów, być może tylko z najbliższymi członkami rodziny...Nie możemy nie być blisko osób cierpiących” – powiedział zastępca sekretarza generalnego włoskiego episkopatu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włochy: episkopat zwróci się do władz o umożliwienie publicznego sprawowania kultu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.