Włochy: publikacja nowej edycji Katechizmu Kościoła Katolickiego

Włochy: publikacja nowej edycji Katechizmu Kościoła Katolickiego
(Fot. Aaron Burden / Unsplash0
Marek Krzysztofiak SJ/vaticannews.va/KAI/dm

W Rzymie odbywa się prezentacja nowej edycji Katechizmu Kościoła Katolickiego, zawierająca komentarze 23 kardynałów na temat różnych aspektów nauczania Kościoła. - Dzisiejszy katolicyzm można zobaczyć w praktyce, ale potrzebna jest bogata wiedza na temat doktryny Kościoła, aby móc ją wcielić w życie - uważa kard. Francesco Monterisi, emerytowany archiprezbiter bazyliki św. Pawła za Murami, jeden z autorów komentarzy.

Prezentacja tomu wydanego przez Tau Edizioni pod redakcją Marco Italiano odbędzie się dziś po południu w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Z tej okazji odbędzie się także debata na temat znaczenia chrześcijaństwa w obecnych czasach.

- Konkretność chrześcijaństwa mierzy się przede wszystkim w miłości. Jego cechą charakterystyczną jest otwartość na wszystkich, bez względu na religię, rasę czy kolor skóry. Jednak, by kochać, trzeba mieć ten „background” w postaci solidnej wiedzy. Mam wrażenie, że wiedza na temat wiary katolickiej i jej moralności nie jest na takim poziomie, na jakim powinna być, mimo że żyjemy w społeczeństwie, w którym jesteśmy wszyscy przytłaczani informacjami. To nowe wydanie pozwala lepiej zrozumieć rzeczywistość doktryny Kościoła. Wprowadza nas w jego nauczanie, zwracając szczególną uwagę na ducha i praktykę sakramentów w codziennym życiu - zaznacza kard. Monterisi.

Na znaczeniu Katechizmu dla dzisiejszego społeczeństwa wskazuje także redaktor naczelny dziennika „Avvenire”, Marco Tarquinio.

- Katechizm jest czymś stałym w naszej tzw. płynnej rzeczywistości, gdzie wielu ludzi uważa, że wszystko wie. To dotyczy także podstaw wiary. Wiedzę zdobywa się w internecie, prawda jest rozbita na drobne kawałki. Katechizm jest okazją do głębokiego i całościowego spojrzenia na to wszystko, co zostało nam przekazane przez tysiąclecia doświadczenia życia wspólnoty chrześcijańskiej. Wiadomości są pełne drobnych prawd, które mogą utrudniać rozumienie życia jako stworzonego przez Boga i jako społeczeństwa, które trzeba budować odpowiedzialnie. Wierzę, że dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy miłości do naszego wspólnego domu i do naszego bliźniego, który w nim mieszka, mając taką godność jak my - podkreśla Tarquinio.

Marek Krzysztofiak SJ/vaticannews.va/KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Włochy: publikacja nowej edycji Katechizmu Kościoła Katolickiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.