Włochy. W listopadzie pierwszy raport o pedofilii w Kościele

Włochy. W listopadzie pierwszy raport o pedofilii w Kościele
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

Do 18 listopada powstanie pierwszy raport o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich w Kościele we Włoszech. Zapowiedział to nowy przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej (CEI) kard. Matteo Zuppi.

Raport o pedofilii w Kościele we Włoszech

Na konferencji prasowej po zakończeniu obrad zgromadzenia plenarnego CEI w Rzymie wyjaśnił, że raport będzie owocem ponadrocznej pracy dwóch niezależnych instytucji uniwersyteckich. Obejmie on lata 2000-2021. – Będzie to nas bardziej bolało, bo skupienie się na tym okresie bezpośrednio nas dotyczy – wskazał metropolita Bolonii.

Zaznaczył, że kto dopuszcza się wykorzystywania „hańbi Kościół”. Zapewnił, że nie ma wśród biskupów oporów przed ujawnieniem prawdy, ani chęci ukrywania przypadków wykorzystywania. Podkreślił, że „Kościół zawsze stoi po stronie ofiar”.

Przed rozpoczęciem obrad plenarnych włoskiego episkopatu ukazała się książka „Agnus Dei. Gli abusi sessuali del clero in Italia” (Baranek Boży. Wykorzystywanie seksualne przez duchownych we Włoszech). Jej redaktorki: Lucetta Scaraffia, Anna Foa i Franca Giansoldati piszą o około 320 księżach pedofilach, w tym 159 prawomocnie skazanych. Wspominają również o praktyce kupowania przez diecezje milczenia ofiar w zamian za odszkodowanie w wysokości 15-25 tys. euro.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Pan stworzył nas wolnymi – i dzięki temu zdolnymi do miłości

Cudowność działania Boga w naszym życiu nie polega „jedynie” na tym, że czyni nas On wolnymi (zewnętrznie, wewnętrznie); chodzi o to, że czyni nas...

Skomentuj artykuł

Włochy. W listopadzie pierwszy raport o pedofilii w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.