Włoski biskup: w tekstach katechetycznych wciąż są nieścisłości nt. Żydów

Włoski biskup: w tekstach katechetycznych wciąż są nieścisłości nt. Żydów
fot. Deposit Photos
1 rok temu
KAI / sz

W wielu tekstach autorów chrześcijańskich, także przeznaczonych do katechezy, wciąż nie brakuje nieścisłości na temat Żydów - taką opinię wyraził przewodniczący komisji episkopatu Włoch ds. ekumenizmu bp Ambrogio Spreafico w komunikacie opublikowanym w dzienniku „Corriere della Sera”.

Z okazji XXXI Dnia Pogłębiania i Rozwoju Dialogu między Katolikami i Żydami, przypadającego w Kościele katolickim we Włoszech 17 stycznia, hierarcha zaznaczył, że w tym roku ma on „szczególną wartość”, gdyż obchodzony będzie na tle „przejawów antysemityzmu”, które „stały się w Europie i we Włoszech zjawiskiem niepokojącym z powodu jego szerzenia się”, czym „nie może się nie niepokoić” ten, kto uświadamia sobie przestrogi historii i wyzwania dzisiejszych czasów.

- Dziś Kościół katolicki po odrzuceniu tego, co Jules Isaac nazywał „nauczaniem pogardy”, czyli wielowiekowych nastrojów antyżydowskich, które przenikały teksty, katechezy, obrzędy liturgiczne i które stanowiły tło dla podejmowania środków przeciwko Żydom, nadal zadaje sobie pytanie, jakie kroki podjąć. Jednak przezwyciężenie tego nauczania jest [nadal] pracą do wykonania: także dzisiaj w wielu tekstach autorów chrześcijańskich, także przeznaczonych do katechezy, wciąż nie brakuje nieścisłości na temat Żydów. Trzeba pójść nowymi ścieżkami przyjaźni między Żydami i chrześcijanami, pogłębiać liczne relacje, jakie się nawiązały w ostatnich dziesięcioleciach. Wspólnym obowiązkiem jest edukowanie włoskiego społeczeństwa do przezwyciężania wszelkiego rodzaju uprzedzeń antyżydowskich, ale także wszelkiego rodzaju dyskryminacji i nienawiści. Przypomniał o tym papież Franciszek: „Sobór [Watykański II] deklaracją [o stosunku Kościoła katolickiego do religii niechrześcijańskich] «Nostra aetate» wytyczył drogę: «tak» dla ponownego odkrycia żydowskich korzeni chrześcijaństwa, «nie» dla wszelkiej formy antysemityzmu - i potępił jakiekolwiek znieważanie” - napisał ordynariusz diecezji Frosinone.

Odniósł się także do historii z lat 30. XX w., gdy w obliczu faszystowskich ustaw antyżydowskich papież Pius XI oświadczył, że „duchowo jesteśmy Semitami”. Było to „pierwsze zdystansowanie się od antyżydowskiej nienawiści”. - To zdanie wyrażało udrękę starego papieża, choć Kościół w tamtym dramatycznym roku 1938 zaprzepaścił okazję do oficjalnego potępienia rasistowskich ustaw faszyzmu. Jednak podczas drugiej wojny światowej, gdy Żydzi byli deportowani i zabijani, opór Kościoła w Rzymie i we Włoszech wyraził się w gościnności i dawaniu schronienia prześladowanym. Tysiące Żydów zostało przyjętych i uratowanych w instytutach zakonnych i parafiach - przypomniał bp Spreafico.

Podkreślił, że „Sobór Watykański II głęboko zmodyfikował katolickie nauczanie na temat Żydów, uznając trwałą aktualność przymierza Boga z Izraelem - które Jan Paweł II nazwał później «nigdy nie odwołanym przymierzem» - przezwyciężając tym samym «teologię zastąpienia», która od pierwszych wieków ery chrześcijańskiej dążyła do uznania Pierwszego Testamentu i nakreślonej w nim ekonomii zbawczej za ostatecznie przezwyciężone przez Jezusa, a także ideę, że objawienie chrześcijańskie nie tylko wypełniło, ale także anulowało objawienie żydowskie”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
25,83 zł
36,90 zł

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Włoski biskup: w tekstach katechetycznych wciąż są nieścisłości nt. Żydów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.