Rzecznik KEP w Dniu Judaizmu: trzeba szukać tego, co łączy

Rzecznik KEP w Dniu Judaizmu: trzeba szukać tego, co łączy
(fot. Eliza Bartkiewicz / episkopat.pl)
PAP / pk

Trzeba szukać tego, co łączy, a nie zatrzymywać się na tym, co dzieli - ocenił w czwartek rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, odnosząc się do obchodów XXII Dnia Judaizmu. Dodał, że chrześcijan, żydów i muzułmanów łączy wiara w jednego Boga.

"To wielka tragedia, jaka dokonała się w XX wieku, i my nie możemy o tym zapomnieć, żeby to się nigdy nie powtórzyło" - podkreślił rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik, nawiązując do Holokaustu. Dodał, że Dzień Judaizmu ma wymiar zarówno religijny, jak i związany z tragedią II wojny światowej. Centralne obchody odbywają się w czwartek w Łodzi.

Rytel-Andrianik, który w czwartek wieczorem był gościem telewizji wPolsce.pl, przypomniał, że o godz. 18.00 odbyło się w Łodzi spotkanie modlitewne, m.in. w intencji ofiar Holokaustu, "gdzie ludzie ginęli tylko dlatego, że byli Żydami".

Na uwagę prowadzącej, że Polakom zarzuca się antysemityzm i współodpowiedzialność za Holokaust, odpowiedział, że "poważni historycy wiedzą, że II wojna światowa została wywołana przez Niemców", zaś "największa wspólnota żydowska była na terenie Polski".

Dodał, że według profesora Antony'ego Polonsky'ego, "żeby uratować jedną osobę pochodzenia żydowskiego, potrzebne było dwóch lub trzech Polaków". "Więc jeśli przyjmie się, że około 60 tys. (Żydów - PAP) zostało uratowanych, to mamy 120-180 tys. Polaków, którzy ratowali Żydów, wiedząc, że jest kara śmierci" - powiedział Rytel-Andrianik. "Oczywiście musimy przyznać, że nie ma narodu idealnego i byli w Polsce również ci, którzy nie zachowali się tak jak trzeba, też o tym trzeba pamiętać" - dodał.

Zapytany o wspólną modlitwę, czy zjednoczy chrześcijan, żydów i muzułmanów, odpowiedział, że "na początku chcemy jedności wszystkich chrześcijan: katolików, protestantów, prawosławnych". Dodał, że istotnym jest, że modlimy się do jednego Boga.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce ustanowiła w 1997 r. Konferencja Episkopatu Polski. Jest obchodzony w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

17 stycznia pod hasłem "Nie przychodzę, żeby zatracać" odbywają się centralne obchody XXII Dnia Judaizmu w Łodzi. Ich organizatorem są Komitet Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem i archidiecezja łódzka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzecznik KEP w Dniu Judaizmu: trzeba szukać tego, co łączy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.