Kard. Dziwisz: dialog jest praktykowaniem miłości bliźniego

Kard. Dziwisz: dialog jest praktykowaniem miłości bliźniego
(fot. Jakub Wolski / CC BY-NC-ND 2.0)
KAI / pch

Odniesienie się do innego człowieka w duchu dialogu, a nie wrogości czy nieufności, jest po prostu praktykowaniem miłości bliźniego - mówił w synagodze Tempel w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz, który uczestniczył w obchodach XXII Dnia Judaizmu. W tym roku w Krakowie był on poświęcony pamięci kard. Franciszka Macharskiego.

Wydarzenie zatytułowane "Kard. Franciszek Macharski in memoriam" zostało zorganizowane z inicjatywy krakowskich Żydów. "Zgromadziła nas tutaj wspaniała osoba kard. Macharskiego, którego dziś tak ogromnie wszystkim nam brakuje" - mówił przewodniczący Gminy Żydowskiej Tadeusz Jakubowicz. "To, że jesteśmy dziś razem, Żydzi i nie-Żydzi, jest bardzo ważne" - dodał.
W synagodze Tempel zabrzmiał - po hebrajsku i po polsku - Psalm 116 w interpretacji Jerzego Treli i Kuby Lewingera.
Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że kiedy w roku 2000 kard. Macharskiemu przypadło zorganizowanie ogólnopolskich obchodów Dnia Judaizmu, zadecydował, że będzie on obchodzony w Krakowie co roku, niezależnie od tego, gdzie będą odbywały się centralne uroczystości. Spotkało się to z życzliwym przyjęciem ze strony krakowskiej społeczności żydowskiej.
Hierarcha zwrócił się do zgromadzonej w bożnicy wspólnoty Żydów i chrześcijan, podkreślając, że podczas tegorocznych obchodów, mocniej niż w poprzednich latach, należy podkreślać pojęcie dialogu. Przywołał zdanie Pawła VI, że "dialog to inne imię miłości". "Odniesienie się do innego człowieka w duchu dialogu, a nie wrogości czy nieufności, jest po prostu praktykowaniem miłości bliźniego" - stwierdził. Za Janem Pawłem II ocenił ponadto, że we wspólnym dążeniu chrześcijan i Żydów ku pełnemu pojednaniu jesteśmy dopiero na początku drogi. 
Odwołując się do listu apostolskiego Jana Pawła II "Novo millennio ineunte", kard. Dziwisz wskazał dwa obszary, które mogą pomóc w kształtowaniu coraz lepszych wzajemnych relacji. Pierwszym z nich jest "sztuka modlitwy". Zauważył, że dla papieża było oczywiste, iż należy się łączyć w modlitwie, zwłaszcza z Żydami, z którymi łączą chrześcijan święte teksty, a wśród nich przede wszystkim Księga Psalmów.
Drugim wskazaniem dla poprawy wzajemnych relacji jest miłosierdzie wypływające ze "wspólnoty łączącej wszystkie dzieci jednego Stwórcy". W przywoływanym przez osobistego sekretarza Jana Pawła II dokumencie papież pisze o mierzeniu się z trudnymi problemami społecznymi, jak wykluczenie, głód, analfabetyzm czy bezdomność, a także dewastacja środowiska naturalnego. "W warunkach daleko posuniętego pluralizmu kulturowego i religijnego, jakiego można się spodziewać w społeczeństwie nowego tysiąclecia, dialog jest potrzebny także po to, aby można było położyć trwałe fundamenty pokoju i oddalić złowieszcze widmo wojen religijnych, które stały się przyczyną rozlewu krwi w wielu okresach dziejów ludzkości" - cytował mówca Jana Pawła II.
Kardynał wyraził radość ze wszystkich "kroków i inicjatyw służących budowaniu pokoju, szacunku, zrozumienia i współdziałania między chrześcijańskimi i żydowskimi mieszkańcami naszego miasta i regionu". Przyznał, że jest ich w Krakowie coraz więcej. Zauważył zwłaszcza aktywność Krakowskiego Klubu Chrześcijan i Żydów "Przymierze", który organizuje wiele wydarzeń z dziedziny relacji chrześcijańsko-żydowskich i przyznaje doroczną Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała za twórczość oraz za inicjatywy społeczne podejmowane w duchu dialogu i współpracy. Podkreślił konieczność wprzęgnięcia nowych środków komunikacji w służbę porozumienia, braterstwa i pokoju, a nie "dla propagandy krzywdzących stereotypów, uprzedzeń, nienawiści".
W Krakowie Dzień Judaizmu obchodzony jest co roku, naprzemiennie: co dwa lata gospodarzem spotkania jest Gmina Żydowska, a co dwa - katolicy, którzy organizują nabożeństwo w bazylice ojców franciszkanów.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz: dialog jest praktykowaniem miłości bliźniego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.