Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (fot. flickr.com/ by Fergal of Claddagh)
KAI / ad

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, w Polsce nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, jest jednym z najważniejszych i najstarszych świąt maryjnych.

Już w V wieku znane było w Palestynie i w Syrii. Początkowo obchodzono je tylko lokalnie w sanktuarium maryjnym niedaleko Betlejem. Od VI wieku święto zaczęło rozszerzać swój zasięg i zostało połączone ze wspomnieniem kresu życia Maryi. Było obchodzone pod różnymi nazwami: Przejścia, Zaśnięcia, Odpocznienia. Od VII wieku zostało przyjęte przez Stolicę Apostolską i przemianowane na Święto Wniebowzięcia.

W 1950 roku Papież Pius XII ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego. Stwierdza on, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Święto to obchodzą również wierni wyznania prawosławnego, polskokatolickiego i mariawici.

W Polsce Wniebowzięcie zwane jest także Świętem Matki Bożej Zielnej. Od IX wieku tego dnia w kościołach poświęca się zioła, kwiaty, kłosy zbóż i owoce. Dawniej wierzono, że takie święcone bukiety mają szczególną moc: zapewniają bezpieczeństwo i pomyślność w gospodarstwie.

Tegoroczne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze upływać będą w duchu dziękczynienia za 300 lat Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej i uwielbienia w XX rocznicę VI Światowego Dnia Młodzieży. Wezmą w nich udział przedstawiciele Kościoła prawosławnego. Suma odpustowa odprawiona zostanie dziś o godz. 11.00 na szczycie jasnogórskim pod przewodnictwem abp Celestyno Miliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce z homilią abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego.

Pątnicy warszawscy jako wotum jubileuszowe przynieśli na Jasną Górę replikę srebrnej tablicy wotywnej z 1711 r. ukazującą Matkę Boską unoszącą się nad panoramą miasta i kościołem Świętego Ducha ojców paulinów wraz ze świętymi patronami. Uroczyste wniesienie wotum miało miejsce 14 sierpnia.

W uroczystościach odpustowych udział wezmą przedstawiciele Kościoła prawosławnego. Na zaproszenie przeora Jasnej Góry przybędą mnisi prawosławni z klasztoru w Nilo-Stołbieńsku koło Ostaszkowa, którzy dwa lata temu odebrali z Jasnej Góry kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej. Ikona została umieszczona w specjalnym ołtarzu prawosławnej świątyni. Mnisi pozostaną w Sanktuarium aż do 26 sierpnia.

O 14.00 odprawiona zostanie dla pielgrzymów Droga Krzyżowa, a o 16.00 modlitwa różańcowa. O 19.00 rozpocznie się Msza św. z homilią abp Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego. Dzień zakończy Apel Jasnogórski z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.