Wojkowice: procesja Bożego Ciała w więzieniu

Wojkowice: procesja Bożego Ciała w więzieniu
(fot. shutterstock.com)
KAI / kw

Prawdopodobnie pierwsza i jedyna w Polsce procesja uroczystości Bożego Ciała dla więźniów odbyła się na terenie Zakładu Karnego w Wojkowicach.

Kilkudziesięciu osadzonych z części otwartej i półotwartej w więziennej kaplicy wzięli udział w Mszy św., a następnie podążyli za Najświętszym Sakramentem kilkudziesięciometrowymi uliczkami między pawilonami aresztanckimi do specjalnie ustawionych czterech ołtarzy.

DEON.PL POLECA

Wraz z nimi świętowali funkcjonariusze Służby Więziennej i wychowawcy. Liturgii Mszy św. i procesji przewodniczył ks. Michał Borda - dyrektor Wydziału Katechetycznego sosnowieckiej kurii.

Więźniowie skupieni w ramach więziennego zespołu muzycznego pod nazwą "Wojkowicki Zespół Bluesowy" przygotowali oprawę muzyczną i liturgiczną uroczystości, inni osadzeni aktywnie włączali się w budowę i dekorowanie ołtarzy, które niewiele różniły się od tych znanych z ulic naszych miast. Z pobliskiego parku przyniesiono nawet brzozowe gałązki.

Streszczając w homilii papieskie nauczanie dotyczące miłosierdzia ks. Borda wskazał, że Franciszek wzywa do zaproszenie do pójścia za Mistrzem z Nazaretu, także w czasie odbywania kary więzienia. "Papież podpowiada dwa sposoby, dzięki którym więźniowie mogą pozytywnie odpowiedzieć na jego apel. Pierwszym z ich jest zachowanie miłości między więźniami, a drugim zasiewanie nadziei" - przypomniał kaznodzieja.

Mówiąc o reintegracji ze społeczeństwem ks. Borda przypomniał, że jej fundamentem jest "Jezus Chrystus, który bierze skazanego za rękę i prowadzi z powrotem do wspólnoty społecznej. Pan zawsze przebacza, zawsze towarzyszy, zawsze rozumie; od człowieka zależy, czy pozwoli, aby go Bóg zrozumiał, aby mu przebaczał, aby mu towarzyszył. Prawdziwa i pełna reintegracja osoby nie następuje jedynie po ukończeniu drogi w wymiarze ludzkim. W tę drogę musi również wpisać się spotkanie z Bogiem, umiejętność pozwolenia Bogu, który kocha, by patrzył na człowieka pragnącego wewnętrznej przemiany. Reintegracja dokonująca się w życiu społecznym obejmować musi również życie osobiste. W związku z tym papież wytycza osadzonym dwa bardzo wyraźne kierunki zachowań wspierających proces reintegracji. Pierwszym jest wezwanie do służby, drugim prośba o modlitwę".

"Miłosierdzie Boże, które potrafi przemienić serca, jest również w stanie przeobrazić kraty w doświadczenie wolności" - zakończył kazanie słowami papieża Franciszka ks. Borda.

Procesja Bożego Ciała to jeden z elementów obchodów Roku Miłosierdzia w wojkowickim więzieniu, który na stałe wpisze się w harmonogram posługi duszpasterskiej w placówce. Autorem całorocznego programu są ks. kapelan Rafał Madej i zastępca dyrektora Zakładu Karnego ppłk. Hanna Ogonek-Obierzyńska.

W ramach jubileuszu odbędzie się m.in. konsekracja dwóch więziennych kaplic i konkurs dla osadzonych. W najbliższą niedzielę grupa siedmiu więźniów z opiekunami wyruszy w tradycyjnej pielgrzymce mężczyzn do Piekar Śląskich, planowana jest także dwudniowa pielgrzymka do sanktuariów w Licheniu i Kaliszu. W pierwszych dniach czerwca odbędzie się także przygotowywana wraz z Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej ogólnopolska konferencja "Znaczenie opieki duszpasterskiej w pracy penitencjarnej. Współczesne wyzwania" poprzedzona Mszą św. odprawianą w bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej w intencji funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa.

Zakład Karny w Wojkowicach jest największą co do wielkości jednostką penitencjarną na terenie Śląska i Zagłębia. Wśród ponad 1000 osadzonych znajdują się zarówno osoby odbywające karę w systemie półotwartym, jak i przestępcy skazani za poważne przestępstwa i przebywający w częściach zamkniętych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wojkowice: procesja Bożego Ciała w więzieniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.