Wojna na Ukrainie. Abp Gallagher pojedzie do Kijowa

Wojna na Ukrainie. Abp Gallagher pojedzie do Kijowa
Fot. Holy See UN / Youtube
KAI / kb

- W środę 18-go wyjeżdżam do Kijowa, a w piątek 20 maja zaplanowano moje spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą – powiedział w programie włoskiej telewizji publicznej RAI sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Abp Gallagher jedzie na Ukrainę

Szef watykańskiej dyplomacji stwierdził między innymi, że Ukraina ma prawo się bronić i potrzebuje do tego broni. Ale musimy być bardzo ostrożni, nie chcemy znów wdawać się w wyścig zbrojeń. Mamy też przed sobą wojnę, która jest bardziej niebezpieczna niż kiedykolwiek, ponieważ ma potencjalny wymiar nuklearny. Abp Gallagher podkreślił rolę wspólnoty międzynarodowej w obecnym kryzysie, a zwłaszcza wielkich mocarstw, jak Stany Zjednoczone oraz Chiny będące członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ. „Musimy do nich zaapelować, aby wypełniły swoje obowiązki z głębokim poczuciem moralności i potrzeby pilnych działań” – stwierdził.

Pytany o komentarz do słów Ojca Świętego, zawartych w opublikowanej 3 maja rozmowie z Corierre della Sera, a temat „ujadania NATO u bram Rosji” abp Gallagher zaznaczył, że papież jest bardzo wyczulony na wszelkie działania, które mogłyby utrudnić osiągnięcie głównych celów, jakimi są dialog i pokój. „Myślę, że uznaje on wartość systemu bezpieczeństwa dla świata i Europy, ale musi on być jednolity i proporcjonalny, co jest najważniejsze, a papież jest o to bardzo zatroskany, jest bardzo ostrożny, abyśmy świat nie podjął na nowo wyścigu zbrojeń. Zależy jemu, aby możliwy był dialog i dyskusja, aby w końcu osiągnąć pokój i zaprowadzić pokój w udręczonej Ukrainie”.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
32,82 zł
46,89 zł

Pan stworzył nas wolnymi – i dzięki temu zdolnymi do miłości

Cudowność działania Boga w naszym życiu nie polega „jedynie” na tym, że czyni nas On wolnymi (zewnętrznie, wewnętrznie); chodzi o to, że czyni nas...

Skomentuj artykuł

Wojna na Ukrainie. Abp Gallagher pojedzie do Kijowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.