Wręczenie nagród TOTUS 2016 już dziś

Wręczenie nagród TOTUS 2016 już dziś
(fot. dzielo.pl)
KAI/ ed

Te prestiżowe wyróżnienia, przyznawane przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" wręczone zostaną w sobotę, 8 października, w przeddzień obchodów XVI Dnia Papieskiego.

Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny Caritas w Jadownikach Mokrych, Jan Budziaszek, s. prof. Zofia Zdybicka ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego Miesięcznik "W drodze" - to tylko niektórzy nominowani do tegorocznej edycji nagrody TOTUS.

Nagrody TOTUS, zwane popularnie "katolickimi Noblami", przyznaje Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Są nią honorowane osoby i instytucje, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania św. Jana Pawła II.

Jak powiedział ks. Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji, wszystkich nominowanych łączy promocja dobra. "Miłosierdzie, pomoc drugiemu człowiekowi, wskazanie na jego godność - to najważniejsze elementy, które decydują o człowieczeństwie każdego z nas. To łączy nominowanych" - podkreślił ks. Drob.

Nagrody TOTUS wręczane są w czterech kategoriach:

DEON.PL POLECA

W kategorii "Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno - wychowawcza" nominowano: Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny Caritas w Jadownikach Mokrych - nowoczesny ośrodek, prowadzony przez Caritas diecezji tarnowskiej, działający od 2000 r. Nominowany za kompetentną pomoc, niesioną od lat potrzebującym jej dzieciom, oraz za działania na rzecz społeczności lokalnej;

Stowarzyszenie na rzecz Niepełnosprawnych SPES - katolicka pozarządowa organizacja charytatywna z Katowic, działająca od 1986 r. Nominowana za pracę na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin, będącą świadectwem chrześcijańskiego ideału miłości bliźniego; Stowarzyszenie Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II - oparte całkowicie na pracy wolontariuszy Hospicjum działa od 10 lat przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Nominowane za wytrwałe zaangażowanie na rzecz osób terminalnie chorych i ich rodzin, inspirowane wezwaniem Jana Pawła II do rozwijania "wyobraźni miłosierdzia";

Na nagrodę w kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" szansę mają: Jan Budziaszek - muzyk, artysta działający od lat w obszarze kultury masowej, muzyki popularnej i jazzowej. Nominowany za ewangelizacyjny wymiar podejmowanych działań artystycznych, w szczególności za inicjatywę koncertów "Jednego Serca Jednego Ducha", odbywających się od 2003 r.;

Ks. Stefan Wysocki - kapłan diecezji warszawsko-praskiej, wieloletni proboszcz Parafii Opatrzności Bożej w Wesołej, harcmistrz i opiekun młodzieży. Nominowany za osiągnięcia w dziedzinie mecenatu sztuki, oraz za wieloletnie niestrudzone zaangażowanie dla przybliżania młodzieży kultury polskiej, kultury ducha i najważniejszych wartości ludzkich i chrześcijańskich.

W kategorii "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" kapituła nominowała: S. prof. Zofię Zdybicką ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, filozof, pedagog, religioznawcę, wieloletnią wykładowczynię akademicką, profesor na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Nominowana została za dokonania na polu filozofii i zaangażowanie w organizację życia naukowego, szczególnie za świadectwo dawane o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II; Fundację Christiani założoną przez grupę katolików świeckich, zainspirowanych nauczaniem św. Jana Pawła II.

Stowarzyszenie "Santo Subito" działające przy parafii św. Ojca Pio w Warszawie. Stowarzyszenie nominowane zostało za spektrum działań propagujących nauczanie Jana Pawła II, za dbałość o wprowadzanie papieskiego nauczania w życiu swoich członków.

W kategorii "TOTUS medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach" nominowano: "Żywe słowo do Polaków" Domu Wydawniczego Rafael. Wydawnictwo to zostało nominowane za stworzenie albumu "Żywe słowo do Polaków" - publikację, która zawiera katalog dźwiękowych wypowiedzi świętego papieża Jana Pawła II. Na pięciu płytach umieszczono nagrania 495 krótkich fragmentów (od 30 sekund do 6 minut) wypowiedzi papieskich, którym towarzyszy książka, która jest bardzo praktycznym przewodnikiem po nagraniach dźwiękowych. Całość stanowi znakomitą pomoc dla wszystkich, którzy pragną pogłębić znajomość nauczania św. Jana Pawła II i przekazywać je innym;

Redakcję tygodnika "Idziemy" - ukazującego się od 10 lat. Tygodnik wydawany jest przez diecezję warszawsko-praską (nominacja za tworzenie nowoczesnego tygodnika opinii, proponującego świat wartości głoszonych przez Jana Pawła II).

Szansę na nagrodę mają również twórcy serialu telewizyjnego "Ojciec Mateusz" Telewizji Polskiej - za stworzenie cieszącego się dużym zainteresowaniem serialu, który w popularnej formule kreuje pozytywny wizerunek Kościoła i przybliża go do codziennych spraw zwykłych ludzi, a także redakcja miesięcznika "W drodze" - za podejmowanie tematów istotnych dla współczesnego człowieka i towarzyszenie czytelnikom w poszukiwaniu Boga.

Uroczysta gala wręczenia nagród TOTUS odbędzie się 8 października na Zamku Królewskim w Warszawie, w przeddzień centralnych obchodów XVI Dnia Papieskiego. W tym roku, po raz trzeci w historii, wręczony zostanie "TOTUS specjalny" za wybitne osiągnięcia twórcze. Do tej pory otrzymali go Wojciech Kilar oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".

Laureaci otrzymają statuetkę oraz 25 tys. złotych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wręczenie nagród TOTUS 2016 już dziś
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.