Wręczenie nagrody im. Stanisława Musiała SJ

Zobacz galerię
Wręczenie nagrody im. Stanisława Musiała SJ
Wręczenie nagrody im. Stanisława Musiała SJ (fot. Obchody piątej rocznicy śmierci)
Logo źródła: Gazeta Krakowska Gazeta Krakowska/ Józef Augustyn SJ

4 marca, w siódmą rocznicę śmierci ojca Stanisława Musiała SJ, zostanie wręczona nagroda jego imienia.

Jest ona przyznawana za zasługi na rzecz pojednania polsko-żydowskiego w dwóch kategoriach: za twórczość intelektualną promującą ducha dialogu oraz za podejmowanie inicjatyw społecznych na rzecz pojednania. Fundatorami Nagrody jest Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Prezydent Miasta Krakowa.

Tegoroczna uroczystość odbędzie się w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Poprzedzi ją sesja naukowa pt. Dzieje Żydów w Krakowie. Temat sesji związany jest z promocją książki: Jews in Kraków. Polin. Studies in Polish Jewry (red. Michał Galas, Antony Polonsky, Littman Library, Oxford 2011) dedykowanej pamięci prof. Józefa Gierowskiego i Henryka Halkowskiego.

Współorganizatorami uroczystości są: Mirish & Lebenheim Charitable Foundation, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie Żydowskie Muzeum Galicja, Katedra Judaistyki UJ oraz Ośrodek Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ.

Uroczystość wręczenia nagrody im. ks. Stanisława Musiała, organizowana już po raz trzeci, to znak, że ojciec Musiał wpisał się na trwałe w społeczną i kulturalną przestrzeń Krakowa oraz w dialog chrześcijańsko żydowski o zasięgu międzynarodowym. Niedoceniany za życia przez wielu, po śmierci stał się symbolem odwagi, pojednania i miłości do ubogich.

Kard. Jean-Marie Lustiger (1926-2007), arcybiskup Paryża (pochodzenia żydowskiego, którego matka zginęła w Auschwitz w 1943 r.) napisał piękne świadectwo o ojcu Stanisławie kilka miesięcy po jego śmierci. Było ono pierwotnie przeznaczone do książki - wywiadu rzeki, opublikowanej już po śmierci Musiała, ale ostatecznie nie zostało w niej zamieszczone.

„Byłem pod wielkim wrażeniem wolności duchowej i nieustannej wierności Kościołowi – pisał kardynał - której ojciec Musiał dawał dowody w sytuacjach, kiedy wszystko zmierzało do tego, aby zwiększyć nieporozumienia i wzmocnić wzajemne antagonizmy. [...]

Jako człowiek czystego serca stał się wolny, aby poszukiwać prawdy i za nią cierpieć, aby uznać swoją grzeszność i aby mieć odwagę powiedzieć innym prawdę, nawet za cenę utraty ich sympatii i przychylności.

Jednak ze swoją żywą i wnikliwą inteligencją, wielką serdecznością dawał zawsze dowody miłości bliźniego. (...) Przynosił w ten sposób chlubę polskiej duszy (nie wiem, jakim polskim słowem można by określić tę postawę, którą uważam za charakterystyczną dla niezależnych i wolnych umysłów), był zawsze gotowy zapłacić wysoką cenę za swoją służbę prawdzie”.

W wigilię rocznicy śmierci ojca Stanisława Musiała, dnia 3 marca (czwartek), w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kopernika 26 w Krakowie, o godz. 15.30, ks. kard. Franciszek Macharski, będzie przewodniczył Mszy świętej o spokój duszy ks. Stanisława Musiała.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wręczenie nagrody im. Stanisława Musiała SJ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.