4 marca, w siódmą rocznicę śmierci ojca Stanisława Musiała SJ, zostanie wręczona nagroda jego imienia.
Jest ona przyznawana za zasługi na rzecz pojednania polsko-żydowskiego w dwóch kategoriach: za twórczość intelektualną promującą ducha dialogu oraz za podejmowanie inicjatyw społecznych na rzecz pojednania. Fundatorami Nagrody jest Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Prezydent Miasta Krakowa.
Tegoroczna uroczystość odbędzie się w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Poprzedzi ją sesja naukowa pt. Dzieje Żydów w Krakowie. Temat sesji związany jest z promocją książki: Jews in Kraków. Polin. Studies in Polish Jewry (red. Michał Galas, Antony Polonsky, Littman Library, Oxford 2011) dedykowanej pamięci prof. Józefa Gierowskiego i Henryka Halkowskiego.
Współorganizatorami uroczystości są: Mirish & Lebenheim Charitable Foundation, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie Żydowskie Muzeum Galicja, Katedra Judaistyki UJ oraz Ośrodek Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ.
Uroczystość wręczenia nagrody im. ks. Stanisława Musiała, organizowana już po raz trzeci, to znak, że ojciec Musiał wpisał się na trwałe w społeczną i kulturalną przestrzeń Krakowa oraz w dialog chrześcijańsko żydowski o zasięgu międzynarodowym. Niedoceniany za życia przez wielu, po śmierci stał się symbolem odwagi, pojednania i miłości do ubogich.
Kard. Jean-Marie Lustiger (1926-2007), arcybiskup Paryża (pochodzenia żydowskiego, którego matka zginęła w Auschwitz w 1943 r.) napisał piękne świadectwo o ojcu Stanisławie kilka miesięcy po jego śmierci. Było ono pierwotnie przeznaczone do książki - wywiadu rzeki, opublikowanej już po śmierci Musiała, ale ostatecznie nie zostało w niej zamieszczone.
„Byłem pod wielkim wrażeniem wolności duchowej i nieustannej wierności Kościołowi – pisał kardynał - której ojciec Musiał dawał dowody w sytuacjach, kiedy wszystko zmierzało do tego, aby zwiększyć nieporozumienia i wzmocnić wzajemne antagonizmy. [...]
Jako człowiek czystego serca stał się wolny, aby poszukiwać prawdy i za nią cierpieć, aby uznać swoją grzeszność i aby mieć odwagę powiedzieć innym prawdę, nawet za cenę utraty ich sympatii i przychylności.
Jednak ze swoją żywą i wnikliwą inteligencją, wielką serdecznością dawał zawsze dowody miłości bliźniego. (...) Przynosił w ten sposób chlubę polskiej duszy (nie wiem, jakim polskim słowem można by określić tę postawę, którą uważam za charakterystyczną dla niezależnych i wolnych umysłów), był zawsze gotowy zapłacić wysoką cenę za swoją służbę prawdzie”.
W wigilię rocznicy śmierci ojca Stanisława Musiała, dnia 3 marca (czwartek), w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kopernika 26 w Krakowie, o godz. 15.30, ks. kard. Franciszek Macharski, będzie przewodniczył Mszy świętej o spokój duszy ks. Stanisława Musiała.
Skomentuj artykuł