Rozpoczyna się 42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé. Podsumowanie najważniejszych informacji

Rozpoczyna się 42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé. Podsumowanie najważniejszych informacji
(fot. Gabriel Zavitoski / youtibe.com)
KAI / ml

Jutro rozpoczyna się we Wrocławiu 42. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę z Taizé. Bedzie ono trwać do 1 stycznia 2020 r. Do stolicy Dolnego Śląska przyjedzie ponad 20 tys. młodych w wieku od 18 do 35 lat z prawie 70 krajów. Uczestnicy spotkania zostaną przyjęci przez mieszkańców Wrocławia i okolicznych miejscowości. Jak podkreślają organizatorzy, spotkanie to będzie okazją do poszukiwania odpowiedzi na stawiane sobie pytania poprzez wspólną modlitwę oraz doświadczenie gościnności.

„Zawsze w drodze. Nigdy nie wykorzenieni” – to hasło, pod jakim br. Alois, przełożony ekumenicznej wspólnoty z Taizé przedstawi młodym 5 propozycji konkretnych działań na przyszłość. Propozycje te rozważane będą podczas Spotkania we Wrocławiu.

DEON.PL POLECA

- Propozycje przygotowane przez br. Aloisa to zachęta do bardzo konkretnych działań. Podczas Europejskiego Spotkania Młodych będziemy je czytać, rozważać, próbować zrozumieć a także szukać sposobów, by rzeczywiście wprowadzać je w życie – mówi KAI brat Marek. - Hasło zaproponowane przez br. Aloisa „Zawsze w drodze. Nigdy nie wykorzenieni”, jest mocno związane z Polską – dodaje.

Br. Marek zaznacza, że te 5 propozycji może być punktem wyjścia do rozważań dla młodych na cały nadchodzący rok.

W spotkaniu z europejską młodzieżą we Wrocławiu wezmą udział bracia ze Wspólnoty Taizé, prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita wrocławski abp Józef Kupny, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, bp Ryszard Bogusz z tegoż Kościoła jak również przedstawiciele Kościoła prawosławnego i innych Kościołów skupionych w Polskiej Radzie Ekumenicznej raz rabin David Basok z wrocławskiej synagogi pod Białym Bocianem.

Przebieg spotkania

Tegoroczne spotkanie rozpocznie się 28 grudnia po południu z chwilą przybycia i rozmieszczenia poszczególnych grup młodzieży w różne wrocławskie lokalizacje (Hala Stulecia, Stadion Wrocław oraz w inne miejsca).

Następnie uczestnicy spotkania otrzymują program, plecak upoważniający do poruszania się środkami komunikacji miejskiej i pobierania posiłków oraz plan dojazdu do jednej z parafii, w której będą przyjęci. Po powitaniu uczestnicy udają się do rodzin, w których będą goszczeni. Pielgrzymów przyjmą mieszkańcy ok. 120 parafii z Wrocławia i okolicznych miejscowości.

O godzinie 17.30 zaplanowano wydawanie kolacji oraz suchego prowiantu na następny dzień (w halach namiotowych przy Hali Stulecia oraz na Placu Wolności).

Wieczorem o 19.00 odbędzie się wspólna modlitwa w Hali Stulecia i w kościołach w centrum miasta.

Kolejnego dnia po śniadaniu u goszczących rodzin, młodzi będą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii w goszczącej parafii. Po niej nastąpią spotkania z osobami zaangażowanymi w życie lokalnej wspólnoty, dzielnicy. O godzinie 14. 45 w różnych lokalizacjach w centrum miasta, zaplanowano spotkania tematyczne poruszające tematy wiary, życia wewnętrznego, spraw społecznych i sztuki.

Następnie o godz. 17.30 rozpocznie się wydawanie kolacji oraz suchego prowiantu na kolejny dzień (w halach namiotowych przy Hali Stulecia i na Placu Wolności), a o 19.00 modlitwa wieczorna w Hali Stulecia i w kościołach w centrum miasta.

W dniach 30-31 grudnia program poranny odbywa się w goszczących parafiach. Uczestnicy zjedzą śniadanie u swoich gospodarzy. Później, o 8.30, udadzą się na poranną modlitwę z prostą liturgią, która została przygotowana przez Taizé. Jej układ oraz teksty śpiewów będzie można znaleźć w książeczce spotkania, którą każdy uczestnik otrzyma w dniu przyjazdu w swoim własnym języku. Po modlitwie zaplanowano czas na wymianę myśli w małych grupach i spotkania z osobami zaangażowanymi w życie lokalnej wspólnoty. O godzinie 12.00 rozpocznie się wydawanie gorącej herbaty na Placu Wolności, a o 13.00 – modlitwa w kościołach centrum miasta.

30 grudnia o godzinie 14.45, w różnych miejscach w centrum miasta, zaplanowano spotkania tematyczne poruszające tematy wiary, życia wewnętrznego, spraw społecznych oraz sztuki.

Z kolei 31 grudnia o 14.45 w Hali Stulecia, odbędzie się spotkanie dla wszystkich Polaków wraz z uroczystą Mszą Św. Od 17.30 rozpocznie się wydawanie kolacji oraz suchego prowiantu na następny dzień (w halach namiotowych przy Hali Stulecia oraz na Placu Wolności), a o 19.00 – modlitwa wieczorna w Hali Stulecia i w kościołach w centrum miasta. Tego dnia odbędzie się również modlitwa o pokój w goszczących parafiach (23.00), a następnie radosne „Święto Narodów”, podczas którego różne grupy gości przedstawiają swoje kraje i kultury.

Na dzień 1 stycznia nie zaplanowano specjalnego programu w parafiach goszczących. Uczestnicy mają możliwość udziału w noworocznej Eucharystii oraz pożegnalnym obiedzie z goszczącymi ich rodzinami, po którym wyruszają w drogę powrotną.

Liczba uczestników

Według informacji uzyskanych w Centrum Przygotowań we Wrocławiu, liczba uczestników prawdopodobnie przekroczy pierwotne założenia. Na Europejskie Spotkanie Młodych do Wrocławia przyjedzie ponad 20 tys. osób, w tym ok. 10 tys. uczestników z zagranicy, reprezentujących ok. 70 krajów głównie europejskich, choć będą też przedstawiciele innych kontynentów.

Obsługa prasowa

Biuro Prasowe podczas Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu zlokalizowane będzie w Hali Stulecia w Sali Cesarskiej. Czynne będzie 28 grudnia od godz. 9 do godz. 19. W kolejnych dniach – 29, 30 i 31 grudnia w godz. od 16 do 19.

W Biurze otrzymać będzie można wiele materiałów, m.in. program spotkania, komunikaty oraz codzienne medytacje br. Aloisa w języku francuskim, angielskim i polskim. Do dyspozycji mediów w Biurze przebywać też będzie wielojęzyczna ekipa braci i młodych z różnych krajów, gotowych do rozmowy i odpowiedzi na pytania.

Wszelkich informacji dziennikarzom mediów zagranicznych udziela br. Jasper. Można do niego napisać na adres media@taize.fr lub zadzwonić pod numer 0033 695 783 133. Od 26 grudnia działać będzie również numer 0048 887 224 043.

Dziennikarze z Polski mogą kontaktować się z br. Markiem – marek@taize.fr, tel. 0048 602422849

Prośby o akredytacje można już kierować pod wspomniane adresy mailowe. Akredytacje będzie można odebrać w biurze prasowym. Tam też będzie się można akredytować przez cały czas trwania spotkania w godzinach otwarcia biura.

Wspólnota z Taizé

Główny organizator zarówno zbliżającego się spotkania, jak i wszystkich dotychczasowych – Wspólnota z Taizé powstała w 1940 r. z inicjatywy szwajcarskiego ewangelika reformowanego Rogera Schutza. Założył on klasztor, chcąc w ten sposób zgromadzić podobnie jak on myślących protestantów różnych wyznań, którzy nietypowo dla tego odłamu chrześcijaństwa (protestantyzm odrzuca życie zakonne) działaliby na rzecz jedności Kościoła. Z czasem do Taizé zaczęli przybywać również katolicy, a ostatnio także prawosławni i dziś wspólnota z wioski we francuskiej Burgundii ma charakter prawdziwie ekumeniczny. Na jej czele stoi od sierpnia 2005, po tragicznej śmierci założyciela, brat Alois.

Od 1978 bracia z Taizé organizują co roku na przełomie mijającego i nadchodzącego roku w różnych miastach Europy spotkania młodych ludzi z całego kontynentu w ramach tzw. Pielgrzymki Nadziei przez Ziemię. Czterokrotnie Europejskie Spotkania Młodych odbywały się w Polsce: dwa razy we Wrocławiu (1989/90 i 1995/96, raz w Warszawie (1999/2000) i raz w Poznaniu (2009).

Wybór Wrocławia jest odpowiedzią na zaproszenie wysłane na ręce przeora Taizé pod koniec 2014 r., równocześnie przez abp. Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego, biskupa luterańskiego Ryszarda Bogusza, ówczesną Radę Miasta i prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

To wydarzenie odmieni Polaków...

- Wierzę, że to wydarzenie odmieni Polaków. Bardzo bym chciał i o to się modlę, żeby spotkanie młodych poza wspomnianym ożywieniem w naszych parafiach, pozwoliło nam doświadczyć jedności i otwarcia się na drugiego człowieka. Tej postawy uczył założyciel wspólnoty z Taizé – br. Roger. Takiego ducha można doświadczyć, kiedy odwiedzi się tę niewielka francuską wioskę, w której żyją bracia. Doskonale by było, gdybyśmy z tego ducha zaczerpnęli i w takim duchu rozpoczęli nowy 2020 rok - powiedział w niedawnym wywiadzie dla KAI abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Życzenia od prezydenta Polski

Na znaczenie dzieła założyciela Wspólnoty z Taizé, brata Rogera w budzenia nadziei nie tylko dla środowisk zaangażowanych w ekumenizm, ale też dla wszystkich, którzy zabiegają o sprawiedliwy i trwały ład pokojowy na naszym kontynencie i w całym świecie wskazał w liście do uczestników 42 Europejskiego Spotkania Młodych prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda.

- To piękne dzieło śp. Brata Rogera trwa i rozwija się po dzień dzisiejszy, obejmując swoim wpływem kolejne pokolenia młodych Europejczyków. Nadal inspiruje, szerzy ewangeliczne przesłanie jedności, miłości bliźniego oraz międzyludzkiej solidarności ponad historycznymi podziałami. Dziękuję Wam, uczestnikom Europejskiego Spotkania Młodych, za Wasz entuzjazm i wspaniałą, budującą postawę wiary. Dołączając się do Waszych noworocznych modlitw, raz jeszcze gorąco wszystkich Was pozdrawiam – napisał Prezydent RP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczyna się 42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé. Podsumowanie najważniejszych informacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.